Constantin Brândușe, primul competitor politic din Valea Jiului care lansează în dezbatere un Program de măsuri pentru redresarea orașului pe care vrea să-l conducă după alegerile din iunie 2016

brandusePână când campania electorală pentru alegerile din acest an va demara efectiv, politicienii se întrec în a-și aduce unii celorlalți acuze de tot felul. Pentru liderul PNL Lupeni, Constantin Brândușe, desemnat deja drept candidat pentru funcția de primar al municipiului Lupeni, lucrurile decurg într-un at mod de lucru.

Brândușe a publicat zilele trecute, pe pagina de facebook a PNL Lupeni, o schiță de Program electoral pe care dorește să-l completeze după ce va colecta sesizările venite de la cetățeni în dezbaterea publică a proiectului său. ”Ca locuitor al municipiului Lupeni, născut și crescut în această localitate, cunosc mare parte din problemele comunității, așa cum cunosc în bună parte care sunt așteptările oamenilor de la cei aflați în autoritatea administrației publice locale. Chiar și așa, consider că un candidat care aspiră la funcția de lider al comunității, trebuie înainte de toate să adune în programul său electoral înteaga problematică a comunității, să supună acest program dezbaterii publice și mai apoi să asume cele mai relevante probleme în platfoma sa politică. Mai cred, totodată, că dincolo de asumarea problematicii atât de complexe cu care se confruntă în prezent municipiul Lupeni, acestea trebuie abordate cu seriozitate, cu decență și responsabilitate, lăsând la o parte promisiunile populiste ale căror urmări le resimțim cu toții astăzi în municipiul Lupeni. Până la momentul în care voi putea propune cetățenilor un Program electoral complet, adaptat cerinţelor exprimate de cetăţenii municipiului Lupeni, doresc să exprim doar câteva din chestiunile de primă instanță, care consider că trebuiesc abordate, pentru a răspunde așteptărilor unui număr foarte mare din cetățenii orașului nostru. Doresc să vă aduc în atenție aceste chestiuni, pentru a putea deschide, în locul unor dezbateri politice sterile, o sesiune de dezbateri cu dumneavoastră și cu ceilalți competitori politici, pe problemele esențiale ale cetățenilor municipiului Lupeni, chiar cu riscul ca acestea să fie ”plagiate” în programele politice ale altor competitori.”, explică Brândușe.

Liderul PNL apreciază că locuitorii municipiului Lupeni așteaptă cu speranță de la anul electoral 2016 o competiţie electorală onestă, bazată pe lupta de idei şi pe concursul de programe pentru cetățeni și pentru salvarea orașului de la un iminent dezastru economic și social. În acest sens se înscre și demersul său de popularizare a câtorva dintre principalele probleme ale comunității locale din acest oraș,

Brândușe consideră că principalele direcţii de acţiune pentru revigorarea socio-economică a municipiului Lupeni sunt următoarele:

– încurajarea dezvoltării sectorului economic privat, singurul capabil să creeze locuri de muncă pentru tineri şi pentru populaţia neocupată profesional, precum și susținerea continuității activității economice la mina Lupeni;
– realizarea unei infrastructuri capabile să creeze un interes din partea investitorilor şi un confort sporit pentru cetăţeni;
– asigurarea ordinii şi curăţeniei în toate zonele municipiului, astfel încât localitatea noastră să se prezinte la standardele titlului de ”municipiu”;
– revigorarea activităţii culturale şi sportive, pe baza criteriilor de performanţă;
– promovarea copiilor, a tinerilor şi a valorilor umane din diferite sectoare de activitate din municipiul nostru;
– redarea încrederii cetăţenilor în instituţiile Primăriei şi Consiliului local, concomitent cu redarea demnităţii funcţionarilor publici în percepţia generală a cetăţenilor.

În ceea ce priveşte municipiul Lupeni, în calitate de candidat pentru funcția de primar, împreună cu echipa sa de consilieri, liderul PNL consideră drept prioritare următoarele acţiuni:

– finalizarea proiectelor esențiale de infrastructură publică: realizarea sistemului de canalizare (mai ales în zonele în care acesta lipsește: cartierul Ștefan, zona coloniilor de la Primărie în jos, etc.)
– repararea drumurilor din toate zonele rutiere ale localităţii (atât pe bulevardul principal, cât și pe străzile secundare din cartiere, acolo unde drumurile arată în prezent, jalnic;
– realizarea drumului de access pre cartierul Ștefan;
– asigurarea unei salubrizări moderne şi eficiente a municipiului;
– amenajarea rutieră şi pietonală a municipiului, în relaţie directă cu nevoile cetăţenilor: asfaltare de drumuri, pavare de trotuare, semaforizarea principalelor intersecţii, asigurarea unui iluminat stradal corespunzător, montarea de limitatoare de viteză (în special în zonele în care se află unităţi şcolare);
– realizarea de drumuri, parcări, iluminat stradal (economic şi ecologic), precum şi amenajarea estetică a tuturor cartierelor din municipiul Lupeni;
– realizarea unui iluminat ornamental de sărbători cel puțin la nivelul existent în celelalte localități ale Văii Jiului;
– implementarea unui sistem modern și, mai ales, funcțional de colectare selectivă a deşeurilor și creșterea numărului de coșuri de gunoi pe străzile orașului, în parcuri și piețe;
– finalizarea drumului de centură al municipiului Lupeni, de la podul peste Jiul de Vest din zona Bărbăteni până la ieşirea spre Uricani;
– identificarea terenurilor şi clădirilor din proprietatea adminstraţiei publice locale şi ofertarea acestora către investitori dorinici şi capabili să plaseze capital în municipiul Lupeni, pentru deschiderea unor activităţi productive care să atragă o bună parte din forţa de muncă disponibilă;
– amenajarea falezei Jiului de Vest, în zona Viitorului pentru activităţi specifice petrecerii timpului liber (pistă de bicilete, role etc.);
– amenajarea/reamenajarea bazei de agrement de la Brăița și identificarea altor poteniale zone de agrement pentru cetățeni;
– modernizarea unităţilor de învăţământ şi optimizarea programului de învăţământ;
– modernizarea Clubului copiilor și Elevilor, înființarea unei Biblioteci orășenești și a unor cluburi de hobby pentru tineri;
– construirea unor terenuri și/sau săli de sport și a unui bazin de înot acoperit;
– refuncționalizarea parcurilor și dotarea acestora cu mobilier adecvat și cu instalații și echipamente pentru practicarea diverselor activități de sport și divertisment (jocuri pentru copii, insalații de fitness, rampe pentru roleri, skateri și bicicliști etc.)
– promovarea susţinută şi eficientă a valorilor municipiului Lupeni, la nivel local, naţional şi internaţional;
– asigurarea resurselor fiananciare pentru elevii și profesorii navetiști, pentru plata burselor școlare de merit;
– susţinerea tuturor cluburilor sportive din municipiu şi, în mod special, a activităţilor sportive de mase și a celor generatoare de performaţă;
– revigorarea activităţilor culturale, în special a celor capabile să inducă o imagine publică favorabilă la nivel naţional şi chiar internaţional municipiului Lupeni.
– susţinerea activităţilor religioase, a sfintelor biserici şi a cultelor religioase;
– colaborarea cu toate instituţiile, organizaţiile, firmele sau personalităţile publice locale, în vederea elaborării direcţiilor de acţiune menite a revigora activităţile la nivelul municipiului Lupeni;
– consultarea populaţiei în exercitarea actului de administraţie publică, astfel încât deciziile de impact major pentru municipiul nostru să fie luate numai cu acordul cetăţenilor.

”Una din problemele stringente ale unei însemnate părți a locuitorilor (în mod special a celor în vârstă) este generată de situația blocurilor de locuințe. Îmi propun să acționăm împreună, în acest sens, atât pentru a accesa fonduri europene pentru realizarea de investiții capabile să asigure eficiența energetică și aspectul estetic al blocurilor, dar mai ales pentru a reabilita (inclusiv din punct de vedere legal !) acoperișurile, precum și pentru a refuncționaliza lifturile de la blocurile înalte, care au prevăzute astfel de instalații. În acest sens, cred că se impune înființarea unei firme în subordinea Consiliului local, în cadrul căreia să funcționeze mai multe secții, precum cea de reparații și întreținere lifturi, salubritate și curățenie, termoficare etc. Cred că, în acest fel, se pot rezolva multe din problemele esențiale ale cetățenilor și, în același timp, se pot creea noi locuri de muncă pentru servicii edilitare și gospodărești. Consider că trebuie acționat de urgență, în toate zonele din oraș, pentru gestionarea situației animalelor fără stăpân sau ale celor lăsate cu rea intenție pe spațiul public. În acest sens, trebuie urgent găsite soluții pentru eliminarea problemei câinilor hoinari și trebuiesc luate măsuri legale împotriva celor care-și abandonează animalele pe străzile orașului. Personal, sunt convins că, deși în municipiul Lupeni majoritatea populației este constituită din persoane cu vârsta de peste 45 de ani (mulți pensionari), pentru a asigura un viitor cert comunității noastre, o atenție aparte trebuie acordată tinerilor. În acest sens, promovarea și susținerea tinerilor trebuie încurajată încă de pe băncile școlii. Îmi propun să insitui, din resursele bugetului local, un fond anual de premiere a performanței în educație, în sport, cultură și alte domenii ale activității tinerilor, astfel încât la finalul fiecărui an, să putem organiza evenimente publice în care cei mai valoroși tineri din comunitatea noastră (dar și dascălii care îi pregătesc) să fie recompensați cu premii în bani și să fie promovați în fața întregii comunități locale”, mai  arată, în schița sa de program electoral, Consantin Brândușe.

Liderul PNL precizează totodată că anul 2016 nu trebuie să mai fie, pentru cetățenii municipiului Lupeni, unul al alegerilor politice, ci unul în care să fie desemnat prin vot un primar gospodar. ”Personal, candidez din partea unui partid politic (PNL), din rațiuni ce țin de spiritul meu de echipă, de formația mea profesională și din nevoia unei structuri de organizare necesară pentru supraveghearea corectitudinii alegerilor, dar îmi propun să fiu, înainte de toate, acel primar gospodar de care au nevoie atât simpatizanți din PNL, cât și cei din PSD sau din celelalte partide, oameni pe care, indiferent de simpatiile lor politice, eu îi consider, în egală măsură, prieteni și cetățeni de nădejde ai municipiului nostru. Simpatiile de ordin politic, firești de altfel, ale fiecăruia dintre noi, nu trebuie să mai stea în calea abordării problemelor esențiale ale întregii comunități. Din acest considerent, sunt deschis tuturor celor care cred că își pot aduce aportul la creionarea unui program care să stea la baza unei Strategii reale de dezvoltare a municipiului nostru, a unui program nu al unuia sau altuia dintre partide, ci în primul rând al nostru, al tuturor cetățenilor municipiului Lupeni. Îmi doresc să dezbatem, împreună, un astfel de program și să-l realizăm în așa fel încât, în cel mai scurt timp, cerințele acestuia să nu rămână la stadiul unor simple promisiuni electorale, ci să devină cartea de căpătâi a celui pe care locuitorii orașului îl vor desemna să le pună în aplicare în cel mai scurt timp posibil”, arată Brândușe.

Cetățenii care au idei, propuneri, critici sau observații față de ideile prezentate în acest proiect de program electoral al PNL Lupeni sunt așteptați la sediul PNL Lupeni, pentru a le face cunoscute. Candidatul acestei ormațuni politice pentru alegerile locale din iunie 2016  declară că poate garanta faptul că toate aceste idei, propuneri, critiți sau observații vor fi luate în calcul în elaborarea și definitivarea progamului electoral al candiatului PNL și dincolo de acesta, în abordarea mandatului de primar al acestui partid.

***

AVERTISMENT ! Conținutul acestui site este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGENTIA DE PRESA EXCLUSIV sunt protejate de către dispoziţiile legale cu privire la Legea drepturilor de autor. Sunt INTERZISE copierea, reproducerea, (integrală sau parțială), republicarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website, fără acordul expres al editorului. Orice tentativă de fraudă va fi pedepsită conform reglementărilor legale în vigoare.

Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor EXCLUSIV MEDIA, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing  la adresa exclusivmediagroup@gmail.com.