Primarul Tiberiu Iacob Ridzi alături de comunitatea maghiară a Petroșaniului

maghiari1Comunitatea maghiară din Valea Jiului sărbătorește astăzi Ziua Maghiarilor de Pretutindeni. Evenimentul nu a trecut neobservat nici la Petroșani, acolo unde numeroasa comunitate a cetățenilor maghiari l-a avut, cu acest prilej drept oaspete, pe primarul municipiului Petroșani, Tiberiu Iacob Ridzi.

”Sărbătoarea de astăzi a maghiarilor de pretutindeni îmi oferă prilejul de a mulțumi încă o dată membrilor comunității maghiare din Petroșani, pentru prezența activă în viața comunității noastre, prezență care continuă să fie vibrantă, constructivă, cu exemple deosebite de civism și deschidere socială. Am reiterat aceste aspecte și la ceremonia organizată de Biserica Catolică, unde m-am reîntâlnit cu aceeași bucurie cu foarte mulți dintre maghiarii- cetățeni ai Petroșaniului. Pentru comunitatea noastră apropierea de cultura și modul de viață al maghiarilor și prin intermediul parteneriatului cu comunitatea din Varpalota, ne permite să înțelegem că orice posibilă barieră care există între oameni, indiferent de motive, poate fi ridicată definitiv, dacă sunt stabilite legături bazate pe respect reciproc, pe colaborare și prietenie. Le doresc tuturor maghiarilor multă sănătate și bucurie”, a declarat Tiberiu Iacob Ridzi.

ZIUA MAGHIARILOR DE PRETUTIDNENI LA PETROȘANI / GALERIE FOTO:

Această prezentare necesită JavaScript.

***