Lista primarilor victorioși în alegerile locale din județul Hunedoara

alegeri-locale-2016Chiar dacă rezultatele definitive ale alegerilor locale în județul Hunedoara nu au fost încă anunțate oficial, este de pe acum foarte clar că, în ceea ce privește votul politic, PSD a câștigat o majoritate confortabilă în Consiliul județean Hunedoara, unde  vor mai fi prezenți în următorii ani doar candidați PNL și ai ALDE. În mod evident, funcția de președinte al Consiliului județean Hunedoara va reveni liderului PSD Huneodaa, Laurențiu Nistor.

Iată și lista cîștigătorilor la funcțiile de primari în localitățile din județul Hunedoara (rezultate parțiale):

Deva: Mircia Muntean (PSRO) – primar nou ales

Hunedoara: Dan Bobouțanu (PSD) – primar nou ales

Petroşani: Tiberiu Iacob Ridzi (PNL)

Orăştie: Ovidiu Bălan (PSD)

Brad: Florin Cazacu (PSD)

Lupeni: Cristian Resmeriță (PSD) – primar nou ales

Vulcan: Gheorghe Ile (PSD)

Geoagiu: Vasile Cărăguț (ALDE) – primar nou ales

Aninoasa: Nicolae Dunca (PSD)

Uricani: Dănuț Buhăescu (PSD)

Călan: Adrian Iovănesc (PNL)

Haţeg: Marcel Goia (PNL)

Simeria: Emil Rîşteiu (PSD)

Petrila: Vasilică Jurcă (PSD) – primar nou ales

Sarmizegetusa: Adrian Cordoş (PSD) – primar nou ales

Hărău: Lucian Albu (PSD) – primar nou ales

Brănişca: Adel Ştef (PSD) – primar nou ales

Sălaşu de Sus: Sorin Marica (PSD) – primar nou ales

Răchitova: Liviu Simedroni (PSD) –primar nou ales

Densuş: Adrian Vîrtopean (PSD) – primar nou ales

Cerbăl: Mircea Costa (PSD) – primar nou ales

Luncoiu de Jos: Călin Dud (PNL)

Crişcior: Ovidiu Furdui (PNL)

Orăştioara de Sus: Vasile Inăşescu (PNL)

Burjuc: Gabriel Bartha (PSD) – primar nou ales

Mărtineşti: Adinel Botescu (PSD) – primar nou ales

Râu de Mori: Niculiţă Mang (PNL)

Toteşti: Tiberiu Pasconi (PSD)

Pui: Victor Stoica (PNL)

Bucureşci: Mircea Ghilean (PNL)

Ribiţa: Ioan Faur (PSD)

Bulzeştii de Sus: Mirel Suba (PSD)

Rapoltu Mare: Octavian Roman (PSD)

Bătrâna: Radu Herciu (PNL)

Blăjeni: Horia Jurca (PNL)

Tomeşti: Adrian Vasiu (PNL) – primar nou ales

Boşorod: Tiberiu Cacuci (PNL) – primar nou ales

Baia de Criș: Mihai Golcea (PSD) –primar nou ales

Ilia: Marius Omotă (PNL)

Vețel: Ioan Hențiu (PSD)

Băcia: Florin Alba (PSD) – primar nou ales

Baru: Daniel Răducanu (PNL)

Șoimuș: Mihai Irimie (PNL)

Bretea Română: Răzvan Ionescu (PSD) – primar nou ales

Bunila: Romulus Stroia (PNL) – primar nou ales

Teliucu Inferior: Daniel Pupeză (PNL)

Romos: Mircea Pătrânjan (PNL)

Turdaș: Remi Bocșeri (PSD)

Beriu: Emil Bîc (PNL)

Balșa: Simion Meteșan (PNL)

Lelese: Ciprian Achim (PSD)

Ghelari: Ioan Bulbucan (PSD)

Lunca Cernii: Livițuc Lupulescu (PNL)

Toplița: Nicolae Cerișer (PNL)

Cârjiți: Daniela Adam (PNL)

General Berthelot: Marina Huzoni (PNL)

Lăpugiu de Jos: Alin Chiorean (PNL)

Gurasada: Silviu Nan (PSD)

Zam: Sorin Nistor (PNL)

Vorța: Radu Bureană (PNL)

Dobra: Ovidiu Pădurean (PSD)

Peștișu Mic: Casian Voina (PNL)

Băița: Damian Diniș (PSD)

Vălișoara: Mircea Rovinar (PNL)

Vața de Jos: Liviu Lință (PNL) – primar nou ales

Buceș: Traian Achim Mărcuș (PSD)

Certeju de Sus: Petru Cîmpian (PNL)

Sântămăria Orlea: Dumitru Oprean (PSD)

Bănița: Ioan Marc (PNL) – primar nou ales