Administrația locală din Uricani merge înainte pe mîna aceleiași echipe conduse de Dănuț Buhăescu și Corneliu Braia

primarAdministrația Publică Locală de la Uricani i-a primit pe noii aleși în tradiționala sală de ședințe a Consiliului local, acum complet modernizată și dotată corespunzător pentru a da posibilitatea aleșilor locali să-și exercite mandatul în cele mai bune condiții.

În acest mediu de eleganță s-a desfășurat, la finele săptămânii trecute, ședința de constituire a noului Consiliu local al orașului Uricani, din care, potrivit hotărârii nr.1 a Consiliului Local Uricani privind validarea mandatelor de consilieri și depunerea jurământului de credință, vor face parte următorii 15 consilieri: Boroghină Alin Gheorghe (PSD)Braia Corneliu (PSD), Clipici Gheorghe (PSD), Cureș Liliana (PSD), Crișan Ion (PSD), Danciu Sorin Ioan (PNL), Moraru Vasile Daniel (PSD), Pavel Dreghici Vasile (PSD), Pătrășcoiu Vasile (PSD), Pârvan Ilie (PNL), Pop Daniela (PSD), Stanci Jenica (PSD), Stancu Constantin (PSD), Stănescu Ion (independent), Zaharia Constantin (PNL).

Judecătorul Maria Golgoțiu a prezentat, în cadrul ședinței constitutive a noilor autorități ale adminstrației locale de la Uricani sentința civilă prin care a fost confirmată validarea în funcția de primar al orașului Uricani a lui Dănuț Buhăescu. Acesta a depus jurământul de credință, devenind astfel, pentru al patrulea mandat consecutiv, primar al orașului Uricani. ”Vă mulțumesc pentru încredere și vă felicit, totodată, pe fiecare dintre dumneavaostră, pentru mandatul de consilier local pe care l-ați obținut din partea cetățenilor orașului nostru. Vă invit ca, în următorii 4 ani, să fiți parteneri ai Executivului local pentru ca, împreună, să continuăm proiectele de dezvoltare ale orașului Uricani. Nu vă ascund faptul că ne așteaptă momente grele, cel mai greu fiind cel din anul 2018, când va trebui să gestionăm cu responsabilitate și eficiență închiderea minei Uricani și efectele acestui eveniment asupra vieții economice și sociale din orașul Uricani. Am convingerea însă că, împreună, uniți pentru binele cetățenilor, vom putea face față tuturor problemelor din comunitatea noastră, astfel încât să răspundem așteptărilor pe care oamenii care ne-au acordat încrederea le au acum de la noi”, le-a spus primarul Dănuț Buhăescu noilor consilieri locali ai orașului Uricani.

Tot în cadru ședinței constitutive, Consiliul local Uricani l-a desemnat în funcția de viceprimar pe liderul PSD Uricani, Corneliu Braia. Acesta a fost reconfirmat în funcția de viceprimar al orașului Uricani, după ce a primit 11 din cele 15 voturi de încredere ale colegilor din noul Consiliu local al orașului Uricani. Alte 3 voturi au mers către candidatul propus, în spirit democratic, de PNL, respectiv tânărul consilier local Danciu Sorin, în timp ce un buletin de vot a fost anulat. Votul pentru alegerea viceprimarului exprimă, de altfel, cât se poate de clar, raportul politic de forțe din noul Consilu local al orașului Uricani.

Tot în cadrul ședinței constitutive, consilierii locali au stabilit componența celor 4 comisii de specialitate ale Consiliului local, după cum urmează:

* Comisia 1. Comisia petru programe de dezvoltare economico-socială, buget, finanțe, administrarea domeniului public și privat, comerț și servicii:  Corneliu Braia, Daniela Pop, Clipici Gheorghe, Danciu Sorin, Moraru Vasile.

* Comisia 2. Comisia pentru amenajarea teritoriului și urbanism, lucrări publice, protecția mediului, conservarea monumentelor istorice și arhitectură: Ion Crișan, Cureș Liliana, Corneliu Braia, Moraru Vasile, Pavel Dreghici Vasile.

* Comisia 3. Comisia pentru administrație publică locală, juridică, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor și liberatăților cetățenilor: Pavel Dreghici Vasile, Gheorghe Clipici, Jenica Stanci, Constantin Stancu, Ilie Pârvan.

* Comisia 4. Comisia pentru învățământ, sănătate, cultură, protecție socială, sporitvă și de agrement: Vasile Pătrășcoiu, Alin Boroghină, Liliana Cureș, Constantin Zaharia, Ion Stănescu.

CONSTITUIREA CONSILIULUI LOCAL URICANI / GALERIE FOTO:

Această prezentare necesită JavaScript.