PNL își alege astăzi, la Congres, noul lider al partidului

În ziua de 17 iunie 2017, are loc Congresul Partidului Național Liberal, la Romexpo. Peste 5.000 de delegați îl vor alege pe viitorul președinte al formațiunii, urmând ca a doua zi, în cadrul Consiliului Național de Coordonare, să se voteze Biroul Permanent Executiv al PNL de după alegerea noului lider al formațiunii.

La 12 iunie, Comisia de Organizare a Congresului PNL s-a întrunit pentru a analiza condițiile statutare întrunite de moțiunile depuse de candidații la președinția partidului, stabilind că moțiunile susținute de Ludovic Orban și Cristian Bușoi îndeplinesc condițiile pentru a fi votate la Congresul liberalilor, care va avea loc sâmbătă.

Astfel, în urma votului organizat la nivelul filialelor PNL, în cadrul Comitetelor Directoare Județene, moțiunile susținute de Ludovic Orban — „Partidul Național Liberal—Forța Dreptei” și de Cristian Bușoi — „PNL — partidul viitorului. Pentru o Românie dreaptă, echilibrată și puternică!” au îndeplinit condițiile statutare pentru a fi supuse dezbaterii și votului în cadrul Congresului PNL de sâmbătă.

Pe de altă parte, moțiunea susținută de Viorel Cataramă — „Politica națională — Calea liberală” nu a întrunit condițiile statutare pentru a fi spusă dezbaterii și votului în cadrul Congresului PNL, întrucât nu a fost validată de Comitetele Directoare Județene din cel puțin 10 filiale ale partidului, conform art. 72, alin. 1 din Statutul PNL.

De asemenea, Comisia de Organizare a Congresului PNL a stabilit, prin tragere la sorți, ordinea susținerii moțiunilor la lucrările Congresului, primul fiind Cristian Bușoi, urmat de Ludovic Orban, fiecare moțiune având alocate câte 60 de minute.

În perioada post-decembristă, PNL a avut 10 președinți: Radu Câmpeanu, lider al partidului între ianuarie 1990-februarie 1993; Mircea Ionescu Quintus (februarie 1993-februarie 2001); Valeriu Stoica (februarie 2001-august 2002); Theodor Stolojan (august 2002-octombrie 2004); Călin Popescu-Tăriceanu (octombrie 2004-martie 2009); Crin Antonescu (martie 2009-iunie 2014); Klaus Iohannis (iunie 2014-decembrie 2014); Vasile Blaga și Alina Gorghiu, copreședinți între 18 decembrie 2014-28 septembrie 2016, ulterior Alina Gorghiu deținând președinția partidului până la 12 decembrie 2016; Raluca Turcan, președinte interimar începând cu 13 decembrie 2016.

AGERPRES