Primul pas spre Liga III între campioanele județelor Hunedoara și Timiș a fost câștigat de CS Ghiroda la Petrila

Campioana Ligii a IV -a Timiș, ACS Ghiroda a câștigat manșa I a barajului de promovare în Liga 3, dispunând sâmbătă, pe stadionul „Parângul Lonea”, de prima clasată în Liga a IV -a Hunedoara și obține astfel prima șansă în dubla dispută cu CS Inter Petrila, pe care îi vor primi sâmbăta viitoare în returul de la ora 17,30 de pe arena „Emilian Pavel”: CS Inter Petrila – ACS Ghiroda 1-2 (0-1).

Stadionul „Parângul Lonea” a avut parte de o organizare de excepție la Petrila, spectatori care au umplut tribunele, chiar dacă a fost o vreme nefavorabilă însă, șansele au aparținut oaspeților, cu toate că cele mai multe ocazii au aparținut petrilenilor, remarcându-se Dolha, Mareș, Drăgoescu, Agapi sau Kalai, rămase fără importanță pentru rezultatul jocului.

Ghirozenii au pornit în joc ca favoriți în aceste meciuri de baraj, au avut cele mai puține ocazii, cu toate acestea au făcut ca soarta jocului să le fie favorabilă, aceștia punctând de două ori în poarta lui Haring (Baranyi – min 5, Pătraşcu – min 49). Chiar dacă Inter Petrila a asaltat poarta lui Dubou, intervenţiile acestuia au salvat echipa de la goluri ca şi făcute.

Petrilenii au redus din handicap în minutele de prelungiri prin autogolul înscris de Mancaș astfel, Inter Petrila mai poate spera la ceva doar în cazul victoriei în returul din Banat prin înscrierea a două goluri, deci nu este încă totul pierdut.

CS Inter Petrila: 1. Haring Marius – 2. Daniel Horvath, 11. Ionuț Androne (min. 46, 7. Raul Perşel), 10. Alin Bocu, 14. Răzvan Drăgoescu, 16. Adrian Agapi, Adrian Câmpean – căpitan, 8. Bogdan M. Matei (min. 83, 21. Tăian Vlădan), 19. Adrian Dolha, 18. Marius Mareş, 20. Iosif Kalai.

Antrenor: Aurel Moldovan.

Rezerve: 12. Gâmbuţă Valentin, 5. Ionuţ Tarkoş, 4. Bogdan Keszeg, 9. Cristian Duma, 6. Lucian Coste.

 ACS Ghiroda: 29. Alexandru Dubou – 4. Octavian Firuţ (min. 75, 30. Brian Filimon), 2. Branimir Ştefanovici, 27. Lucian Gavriluţă, 19. Narcis Damian, 6. Alexandru Florin Gaidoş, 10. Leonard Naidin, 7. Cosmin Mancaş, 89. Sebastian Budur, 23. Emanuel Pătraşcu (min. 65, 92. Bogdan Centea), 9. Alexandru Baranyi (min. 75, 11. Florin Dochiţa).

Antrenor: Vlad Bura.

Rezerve: 12. Daniel Alexandru Ciui – 5. Denis Adrian Ciobanu, 77. Constantin Popa, 18. Rareş Mureşan, 8. Marius Stanciu.

 Arbitri: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) – Iulian Szekely (Cluj Napoca) şi Marius Badea (Rm. Vâlcea). Observatori: Dan Monea (Aiud) şi Vasile Rad (Arad).

Rezultatele din turul pentru baraj Liga III

CS Strehaia (2 – 4) AFC Voinţa Saelele

CS Viitorul Dăeşti (0 – 0) AS Milcov (OT)

AS Unirea 08 Tăşnad (2 – 1) AS FC Dumbrava Gîlgău Almaşului

ACS Dumitra (0 – 0) CSM Bucovina Rădăuţi (SV)

ACS Sănătatea Darabani (1 – 0) AS Viitorul Curiţa

CS Victoria Traian (BR) (4 – 0) CS FC 2007 Gîrceni (VS)

AS Unirea Mirceşti (1 – 0) ACS Suporter Club Oţelul

Teiul Poiana Teiului (NT) (1 – 2) CSM Focşani 2007 (VN)

ACF Viitorul Caransebeş (1 – 2) ACS Şurianu 1945 Sebeş

Internaţional Băleşti (GJ) (2 – 1) ACS Tractorul Cetate

ACS Şcoala de Fotbal PRO Mureşul Topliţa (0 – 3) ACS KSE Târgu Secuiesc

ACSM Dunărea Giurgiu (2 – 2) FC Agricola Borcea

ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (2 – 7) SSC Farul Constanţa

AS Dentaş Tărtăşeşti (0 – 3) ACS Petrolul 52 Ploieşti

ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni (8 – 0) FC Lăpuşul Târgu Lăpuş

CS Diosig-Bihardiószeg (1 – 6) CS Şoimii Lipova

FC Avrig (SB) (1 – 0) ACS Unirea Bascov

AFC Progresul 1944 Spartac Bucureşti (- – -) ACS Voinţa 2010 Crevedia

ACS Mureşul Ruşii-Munţi (0 – 2) AS Viitorul Ghimbav 2014

CS Amara (0 – 4) AFC Metalul Buzău

CS Inter Petrila (1 – 2) ACS Ghiroda (TM)

Foto: Vasile Laurențiu Sorin