La Vulcan, Dragobetele s-a sărbătorit și pe eșichierul de șah

La sfârșitul săptămânii trecute, 83 de pasionați ai sportului minții – din Timișoara, Sînandrei, Deva, Craiova, Petroșani, Lupeni și Uricani – au răspuns învitației Secției de Șah din cadrul C.S.M. ”Mihai Viteazu” Vulcan de a celebra sărbătoarea dragostei pe stil românesc, printr-un concurs de șah. Locul de întâlnire a fost Centrul ”Șansa” din Vulcan, acolo unde șahiștii vulcăneni își desfășoară activitatea. Concursul a durat trei zile: 23 – 25 februarie 2018.

Pe lângă sportivii din Vulcan, cele mai numeroase delegații au fost cele din Petroșani (12 șahiști, coordonați de dl. Teodor Berințan) și din Sînandrei (13 șahiști, coordonați de dl. Nelu Șufan).

Potrivit directorului turneului Ioan Dorel Șchiopu, Cupa Dragobetelui a fost un concurs omologat atât de Federația Română cât și de cea Internațională de Șah, aceasta fiind o premieră pentru clubul vulcănean.

Turneul a fost arbitrat de Alin Apostu – antrenor de șah la CSM Mihai Viteazu, iar directorul turneului a fost Dorel Șchiopu – președintele secției de Șah a aceluiași club. ”Ostilitățile” la masa de joc s-au disputat la trei categorii de concurs: U 1200 (sub 1200 puncte ELO), U 1400 și Open General. S-a jucat în sistem elvețian, entru primele două categorii de concurs – (7 runde), timpul de gândire a fost de 61 de minute / jucător, iar la Open General (6 runde), de 90 de minute / jucător.

Sâmbătă, 24 februarie a avut loc și un concurs de șah rapid (15 min / jucător), neomologat, destinat debutanților. Grație sprijinului oferit de către Primăria și Consiliul Local Vulcan, participanții au primit premii în bani, cupe medalii, diplome și surprize dulci. Tot sâmbătă, concurenții și însoțitorii au beneficiat de o excursie cu telegondola în Pasul Vâlcan.

Campionul din acest an la Cupa Dragobetelui a fost veteranul Laurean Manațe, din Petroșani.  Ceilalți câștigători au fost:

La șah rapid (neomologat):

Locul I (fete) – Daniela Băescu (Uricani)

Locul II (fete) – Adela Petculescu (Vulcan)

Locul III (fete) – Andrada Pădurariu (Vulcan)

Locul I (băieți) – Luca Nagy (Sînandrei)

Locul II (băieți) – Robert Chirilă (Deva)

Locul III (băieți) – Sergiu Sabo (Sînandrei)

La categoria U1200:

Locul I (fete) – Iris Antal (Deva)

Locul II (fete) – Andreea Talpalaru (CSM ”MV” Vulcan)

Locul III (fete) – Maria Rădoi (CSM ”Jiul” Petroșani)

Locul I (băieți) – Vlăduț Fulger (CSM ”Jiul” Petroșani)

Locul II (băieți) – Alin Peter (CSM ”MV” Vulcan)

Locul III (băieți) – Bogdan Paloș (Sînandrei)

 La categoria U1400:

Locul I (fete) – Monica Rădulescu (Sînandrei)

Locul II (fete) – Ana Maria Costea (Timișoara)

Locul III (fete) – Andrada Talpalaru (CSM ”MV” Vulcan)

Locul I (băieți) –George Alexandru Corbu (Craiova)

Locul II (băieți) – Paul Stelian Păun (Sînandrei)

Locul III (băieți) – Alexandru Maidik (CSM ”MV” Vulcan)

 La categoria Open general:

Locul I –  Laurean Manațe (CSM ”Jiul” Petroșani)

Locul II  – Alin Guliaș (CSM ”MV” Vulcan)

Locul III – Dragoș Cîmpean (CSM ”Jiul” Petroșani)

Locul IV  – Vasile Capriș (CSM ”MV” Vulcan)

Locul I Juniori – Dragoș Vișănescu (CSM ”MV” Vulcan)

Locul I Feminin – Oana Șchiopu (CSM ”MV” Vulcan).

 

Foto: Manuel Radoi