Fotbal – Liga IV Hunedoara / Scorul etapei obținut de Hercules Lupeni la Deva

Home Stiri la zi Fotbal – Liga IV Hunedoara / Scorul etapei obținut de Hercules Lupeni la Deva

Sâmbătă și duminică s-au disputat cele șapte partide programate pentru etapa cu numărul 23 în fotbalul județean hunedorean. Cifra 7 face și în continuare diferența dintre lidera campionatului, CS Hunedoara și campioana județului la fotbal, CS Inter Patrila.

Adversarele celor două combatante pentru prima poziție a clasamentului județean din Liga a IV -a le-au pus probleme amândurora în prima parte a partidelor, CS Hunedoara jucând pe teren propriu și Inter Petrila în deplasare la Orăștie.

CS Hunedoara – Aurul Certej. La Hunedoara, CS Hunedoara s-a văzut condusă în minutul 32, prin golul marcat de Drăgoescu, proaspăt cooptat în echipa Aurul Certej. Însă bucuria Certejului a fost de scurtă durată, un minut mai târziu venind egalarea prin Popa (min 33), scor la pauză (1 – 1). Hunedorenii pornesc ofensiva și mai marchează de trei ori în repriza secundă, prin Creciunesc (min 56), Tecsi (min 60) și Apachiței (min 79. Cu zece minute înainte de final, Aurul Certej reduce din handicap prin Popesc (min 81). Scor final: 2 – 4.

Dacia Orăștie 2010 – CS Inter Petrila. Destul de dificil meciul și pentru Inter Petrila, aflați în deplasare la Dacia Orăștie, unde gazdele deschid scorul prin lovitură de pedeapsă (min 22), trasformată de Vasarhelean, 1 – 0 fiind scorul primei reprize. Repriza secundă aduce egalarea doar în minutul 63, prin Adrian Duma, până în acest punct petrilenii irosind foarte multe ocazii de a marca. Dacia Orăștie preia din nou conducerea în minutul 63, prin același Vasarhelean, însă Inter Petrila își revine și mai înscrie de două ori prin veteranul Kalai (min. 74) și Keszeg (min. 80), stabilind scorul final al partidei, 2 – 3.

CNS Cetate Deva II – Hercules Lupeni. Hercules doboară Cetatea Devei obținând un succesul categoric pe terenul celor de la CNS Cetate Deva II, cu scorul de 9 – 2, scor al etapei cu numărul 23. Furtuna începe din minutul 18, prin Moldovan, urmat de Harangozo în minutul 22. Devenii reușesc în prima repriză să marcheze prin Hordea (min. 31), însă Hercules continuă ofensiva. Marcatori: pentru gazde Hordea (min. 31) și Stănescu (min. 53), pentru oaspeți Moldovan (min. 18 și 42), Harangozo (min. 22, 50 și 88), Șerban (min. 43), Filip (min. 44 și 90) și Ionașc (min 65).

Celelalte partide din etapa cu numărul 23:

Jiul Petroșani 0 – 2 CSM Mihai Viteazu Vulcan

Șoimul Băița 2 – 2 AS Victoria Călan

Universitatea Petroșani 2 – 0 Minerul Uricani

Gloria Proinstal Geoagiu 6 – 0 CSO Retezatul Hațeg

În clasament continuă să conducă CS Hunedoara cu 56 de puncte, urmată de CS Inter Petrila cu 49 de puncte și Victoria Călan cu 38 puncte. Următoarea etapă se va juca miercuri, 25 aprilie 2018, de la ora 18:00, etapa restantă cu numărul 16. CS Inter Petrila va juca acasă cu CSO Retezatul Hațeg, la fel și Jiul Petroșani cu Gloria Proinstal Geoagiu și CSM Mihai Viteazu Vulcan cu Aurul Brad.  Celelalte echipe din Valea Jiului se vor afla în deplasare: Dacia Orăștie 2010 – Universitatea Petroșani, Victoria Călan – Minerul Uricani și Aurul Certej – Hercules Lupeni.