Consursuri speciale pentru copii speciali, la ”Special Olympics” din Petroșani

Peste 130 de copii speciali s-au aliniat astăzi la startul unei competiții spotive la fel de speciale: ”Special Olympics”, eveniment găzduit de sala de sport de la fosta școală 5 din municipiul Petroșani.

Aceștia au participat la probe sportive precum alergare pe 25 de metri (pentru cei mici), alergare pe 50 de metri (pentru cei mai mari), aruncare la coșul de baschet și tenis de masă. Potrivit profesorului Ramona Asan, coordonatorul acestui proiect didactic, evenimentul ”Special Olympics” a ajuns și la Petroșani la ediția cu numărul șase iar în competiție s-au înscris, alături de copiii de la școlile cu clase de predare pentru învățămnt special din Valea Jiului și cei înscriși în cadrul unor asociații de profil din regiune, și invitați de la școli din alte județe ale țării.

Olimpiada copiilor speciali, desfășurată sub deviza ”Sport pentru viață” și-a desemnat și câștigătorii, cu toate că, potrivit organziatorilor, toți participanții au fost, într-un fel sau altul, campioni.

Dar iată, pentru statistică, și rezultatele oficiale ale întrecerilor ”Special Olympics” din acest an, de la Petroșani:

  1. ATLETISM 25 M:

BĂIEȚI

Seria 1

LOCUL I-CAZACU DARIUS- I.G. Duca

LOCUL II- CORESEANINSCHI ADRIAN-ASOCIAȚIA DOWN

LOCUL III-IȘFAN ADRIAN- IG DUCA

Seria 2

LOCUL I-BANU ALEXANDRU-C.S.E.I. TG. JIU

LOCUL I-ALBU FLORIAN- TIMIȘOARA

LOCUL II- ASAN RADU, I.G.DUCA

LOCUL III-CĂCIULAN VLAD- I.G. DUCA

FETE

Seria 1

LOCUL I-ILOIU BEATRICE- I.G.DUCA

LOCUL II- STEPANEK HELGA- I.G.DUCA

LOCUL III-CULDA ALEXIA- ASOCIAȚIA DOWN

  1. ATLETISM 50 M

BĂIEȚI

Seria 1

LOCUL I-DRAGOMIR OVIDIU- REȘIȚA

LOCUL II- CIUCĂ ALEXANDRU- I.G.DUCA

LOCUL III-DEDIU ALEXANDRU-C.S.E.I.LUPENI

Seria 2

LOCUL I-FRÎNC IOAN SILVIU-C.P.C.SIMERIA

LOCUL II- SIMO MARIAN- C.S.E.I.LUPENI

LOCUL III-NICOLAU TUDOR- ASOCIAȚIA DOWN

Seria 3

LOCUL I- MOLDOVAN SERGIU- C.S.E.I.LUPENI

LOCUL II-ZSIZSIK PETRE- REȘIȚA

Seria 4

LOCUL I-ȘERBAN PAUL-SC. NR. 7

LOCUL II- HALPI ALEXANDRU- ASOCIAȚIA DOWN

Seria 5

LOCUL I-ANGHEL FLORIN- C.S.E.I.LUPENI

LOCUL II-CREȚU ALEXANDRU-C.S.E.I.LUPENI

Seria 6

LOCUL I-MIOSE DORIN MARIUS- BOCȘA

LOCUL II- BUMBU DANIEL-I.G.DUCA

LOCUL III-CHIȚIA CĂTĂLIN-LUGOJ

Seria 7

LOCUL I-MUNTEAN DRAGOȘ-I.G.DUCA

LOCUL II- DOCEA ANDREI- REȘIȚA

LOCUL III-MĂTURAR REMUS-ȘC.NR.7

Seria 8

LOCUL I-BOGAR ANTONIO-ȘC.NR.7

LOCUL II- BODACIU RAUL- LUGOJ

Seria 9

LOCUL I-GEORGESCU CRISTIAN–C.S.E.I. TG. JIU

LOCUL II- MIHĂILĂ SEBASTIAN- I.G.DUCA

Seria 10

LOCUL I-LEORINȚI ADALBERT-TIMIȘOARA

LOCUL II- ADOK VLAD- TIMIȘOARA

LOCUL III-MĂRUNȚELU DRAGOȘ–C.S.E.I. TG. JIU

Seria11

LOCUL I-ORDACHE ILIE-I.G.DUCA

LOCUL I- BĂLCESCU ALIN- I.G.DUCA

LOCUL II- BREZURA RĂZVAN- I.G.DUCA

LOCUL III-LEORINȚI GABRIEL-TIMIȘOARA

Seria 12

LOCUL I-FAZEKAS NICOLAE- SC. NR.7

LOCUL II- POPAN GHEORGHE- I. G. DUCA

LOCUL III-SIMA LAURENȚIU- I. G. DUCA

Seria 13

LOCUL I-BURLACU MARIAN- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

LOCUL II- SĂRMAN ILIE- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

LOCUL III-GĂLĂȚAN NEMEȘ BOGDAN- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

FETE

Seria 1

LOCUL I-ȘTEFĂNOAICĂ ESTERA-C.P.C. SIMERIA

LOCUL II- COSTEA OANA- C.P.C. SIMERIA

LOCUL III-EPURE RALUCA- C.P.C. SIMERIA

Seria 2

LOCUL I-LINCAR DENISA- REȘIȚA

LOCUL II- CZEGO IASMINA-I.D. SÎRBU

LOCUL III-TACALIUC DELIA- I.G.DUCA

Seria 3

LOCUL I-MIHĂILĂ RAHELA- I.G.DUCA

LOCULII-MIHĂILĂ ANA RAHELA- TIMIȘOARA

LOCUL III- UJONI RAFELA- REȘIȚA

Seria 4

LOCUL I- MIHĂILĂ ANCA MARIA- I.G. DUCA

LOCUL II- FILIP ROXANA-C.S.E.I. TG. JIU

Seria 5

LOCUL I- POP ROMINA- COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

LOCUL II- KOCSIS RAMONA – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

ARUNCAREA LA COȘ

BĂIEȚI

Seria 1

LOCUL I-FĂGAȘ RĂZVAN- C.S.E.I.LUPENI

LOCUL II- MUNTEAN CLAUDIU- I.G.DUCA

LOCUL III-SOICUȚA ALEXANDRU- I. GHE. DUCA

Seria 2

LOCUL I. NETEDU RĂZVAN – LUGOJ

LOCUL II. ZANFIR CRIN – LUGOJ

LOCUL III. ȘERBN RĂZVAN – LUGOJ

Seria 3

LOCUL I. FURCĂ MARIUS – CĂLAN

LOCUL II. NAN BRIAN – C. P. C. SIMERIA

LOCUL III. POABAR BENIAMIN –  C. S. E. I. LUPENI

Seria 4

LOCUL I. ROȘCA ROBERTO- BOCȘALOCUL II. NASTA IONUȚ – CĂLAN

LOCUL III. BREAZU RĂZVAN – C. S. E. I. TÂRGU JIU

Seria 5

LOCUL I. TOTH DENIS – CĂLAN

LOCUL II. BĂRBONI TIBERIU – CĂLAN

LOCUL III. OMEZI IOAN – CĂLAN

FETE

Seria 1

LOCUL I. EMANOIL LESLIE- TIMIȘOARA

LOCUL II. RUDAR ANDRA – TIMIȘOARA

LOCUL III. BURLAN LOREDANA – I. GHE. DUCA

Seria 2

LOCUL I. SÂRGIE LOREDANA – I. D. SÂRBU

LOCUL II. STOCHECI GIULIA- REȘIȚA

LOCUL III. VÎRCUȚĂ ANA MARIA – REȘIȚA

Seria 3

LOCUL I. CUJBĂ ELISABETA – C. P. C. SIMERIA

LOCUL II. BEUCĂ EMANUELA –CĂLAN

LOCUL III. JURCĂ ALEXANDRA – C. P. C. SIMERIA

Seria 4

LOCUL I. BABĂU VIORICA – CĂLAN

LOCUL II. KOTAI CLAUDIA – CĂLAN

LOCUL III. CHERES ANDREI – TIMIȘOARA

Seria 5

LOCUL I. SALAY IRINA — COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

LOCUL II. ASPRU ȘTEFANI – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”

LOCUL III. SUIU ALEXANDRA – I. GHE. DUCA

TENIS DE MASĂ

 Seria 1

LOCUL I. SAVU FLAVIUS – REȘIȚA

LOCUL II. BURLACU ANDREI – I. GHE DUCA

Seria 2

LOCUL I. VASILE EMANUEL – BOCȘA

LOCUL II. DRĂGHICI CRISTIAN – LUGOJ

Seria 3

LOCUL I. VAIDEȘ CLAUDIA – LUGOJ

LOCUL II. MARDARE COSMIN – – COLEGIUL TEHNIC „DIMITRIE LEONIDA”