Pregătiri pentru sărbătorirea Zilei Naționale, la Petroșani

Municipalitatea din Petroșani va marca și în acest an Ziua Națională a României.

Potrivit primarului Tiberiu Iacob Ridzi, evenimentul va avea loc pe data de 1 Decembrie, în Parcul Central ”Carol Schreter” din municipiu. ”Sărbătoarea Zilei Naționale a devenit un bun prilej pentru comunitatea noastră de a ne întâlni pentru a marca împreună acest moment important din istoria noastră națională. Vom organiza, cu acest prilej, o ceremonie cu ridicarea drapelului pe catarg în acordurile Imnului Național și în prezența unei gărzi de onoare. După această ceremonie, cetățenii municipiului Petroșani sunt invitați la o petrecere câmpenească, unde vom asculta muzică populară în interpretarea tinerilor talentați din comunitatea noastră, dar vor servi împreună și o porție din tradiționala iahnie de fasole cu ciolan”, a declarat primarul Tiberiu Iacob Ridzi.

Pentru buna desfășurare a acestui eveniment, Consiliul local Petroșani a aprobat alocarea sumei de 31.000 de lei de la bugetul local.

Foto: Arhiva Exclusiv