Home Stiri la zi Sportiva din Petroșani, Miruna Mălăuță își continuă ascensiunea în topul mondial al artelor marțiale

În perioada 7 – 9 Februarie 2020, la Budapesta (Ungaria) a avut loc Campionatul European de Karate EKF pentru cadeti, juniori si tineret, eveniment sportiv la care au participat 1185 de sportivi din 52 de țări. printre aceștia s-a aflat și reprezentanta CSM Jiul Petroșani, Miruna Mălăuță, care a concurat la categoria U21 -61 kg. Cu toate că aceasta se află la doar un an de participare la competiții internaționale în cadrul categoriei U21, aceasta a reușit să obțină câteva rezultate notabile la Budapesta, câștigând două meciuri, dar pierzând altele două, ce-i drept în fața unor sportive care s-au clasat, la finalul competiției, pe locul 1, respectiv 3.

Rezultalele obținute de Miruna Mălăuță la Campionatul European EKF din Ungaria au poziționat-o pe aceasta pe locul 7 în clasamentul general al competiției, fapt care i-a asigurat și urcarea pe un merituos loc 12 în clasamentul mondial al sportivilor karateka, la categoria sa de vârstă. ”După un singur an în această categorie competițională de tineret credem că stăm binișor, ceea ce ne determină să avem speranțe mari pentru următorii 2 ani în care Miruna va evolua în această categorie”, a declarat antrenorul acesteia, Radu Polifronie.

Acesta a prezentat parcursul elevei sale din ultimul an, în cadrul categoriei U21, care i-au asiguirat acesteia locul 12 în clasamentul mondial:

”După un an în categoria U21 aș zice ca evoluția Mirunei Mălăuță a fost una bună având în vedere nivelul ridicat la Campionatele Europene și Mondiale WKF. Am început prin participarea la Campionatul European din Aalborg, Danemarca unde Miruna s-a clasat pe locul V. A câștigat primul meci împotriva Finlandei, apoi a învins Georgia, după cele doua tururi câștigate a pierdut cu o sportivă multi-medaliată, vicecampioana mondială ALESSANDRA MANGIACAPRA (numarul 2 mondial) din Italia, apoi a intrat în repasaj unde a învins Belarus, după care am pierdut meciul pentru medalie, deși am condus cu 2-0 cu campioana mondială din anul precedent NINA RADJENOVIC din Elveția. La Campionatul Mondial din Chile Miruna a avut din nou o evoluție bună câștigând primul meci cu medaliata cu bronz la Campionatele continentale din Brazilia ROSALINDA RODRIGUEZ BERMEA, în turul 2 a învins campioana continentală de la Panamericane MARIA RENEE WONG ALVAREZ (locul 7 mondial), în turul 3 a pierdut după ce a condus aproape tot meciul cu 3-1 cu o altă sportivă titrată, DIANA SHOSTAK (locul 4 mondial) din Ucraina – medaliată cu bronz la Campionatul mondial din Chile. În fine, luna aceasta, la Campionatul European din Budapesta ne-am clasat pe locul 7 după ce Miruna a căștigat primul meci cu Slovacia, a pierdut în turul 2 contra sportivei care a ieșit Campioană Europeană – ASSIA OUKHATTOU din Franța, apoi am intrat în repasaj unde am luptat contra sportivei din Grecia CHRISTINA KONSTANTINA NIKA medaliată și ea cu bronz la Campionatul European din 2017, apoi am pierdut cu sportiva din Serbia care a câștigat medalia de bronz (Campioana Mondială în Chile din 2019) – IVANA PEROVIC. Prin urmare am câștigat două meciuri și am pierdut altele două contra sportivei care a castigat Locul I și contra sportivei care a câștigat locul III”, a explicat radu Polifronie.

Rezultatele sportivei Miruna Mălăuță, de la CSM Jiul Petroșani, din 2019 i-au adus acesteia și un loc în fruntea Topului sportivilor hunedoreni întocmit de DGST Hunedoara, dar și unul din Premiile Exclusiv ale acestuia an.