Zilele Culturii Maghiare din Valea Jiului, în on-line din 5 până în 7 iunie 2020

Sunt deja ani buni de când, în comunitatea maghiară din Valea Jiului se desfășoară, la început de iunie, ”Zilele Culturii Maghiare în Valea Jiului”. Evenimentul care, în opinia liderului UDMR Petroșani, Csaba Kutasi, își propune să aducă în fața întregii comunități a Văii Jiului tradițiile folclorice, culturale și culinare ale maghiarilor, se bucură de aprecierea meritată nu doar în grupul etnicilor maghiari din regiune, ci și în rândul majorității cetățenilor.

An de an, la sărbătoarea maghiarilor care a avut loc, îndeosebi la Petroșani și Lupeni, localitățile cu cele mai numeroase comunități de maghiari din Valea Jiului, dar și în celelalte localități ale Văii Jiului, numărul participanților a fost unul semnificativ. Din păcate, din motive care țin de restricțiile impuse de pandemia de coronavirus, anul acesta nu vor putea fi organizate evenimente publice de promovare a valorilor culturii și tradițiilor maghiarilor în localitățile din Valea Jiului. Cu toate acestea, reprezentanții etnicilor maghiari de aici, au găsit o formulă permisă, pentru a putea organiza acest eveniment de tradiție, și în anul 2020. ”Într-un fel facem pionierat și în acest domeniu, pentru că având sprijinul membrilor comunității noastre, dar și pe cel al unor artiști îndrăgiți din alte regiuni ale țării dar și din Ungaria, vom muta, practic, ediția din acest an a Zilelor Culturii Maghiare din Valea Jiului, în on-line. Practic, întregul șir de evenimente cultural-artistice va fi prezentat pe facebook, în grupurile și pe paginile forumului maghiarilor din Valea Jiului și ale membrilor comunității noastre. Îi invităm pe toți cei care fac parte din comunitatea maghiarilor din Petroșani, Lupeni, Vulcan, Petrila, Aninoasa și Uricani, dar și pe toți cei care doresc să ne cunoască mai bine să se bucure, alături de noi de programele culturale pe care le-au pregătit copiii de la clasele cu predare în limba maghiară de la școlile din Valea Jiului, dar și pe invitații noștri din Varpalota și Kecel, loclaitățile înfrățite cu Petroșaniul și Lupeniul”, ne-a declarat Csaba Kutasi, președintele UDMR Petroșani.

Zilele Culturii Maghiare în Valea Jiului se vor desfășura în perioada 5-7 iunie 2020, exclusiv în mediul on-line.

Programul ediției a XIX-a al Zilelor Culturii Maghiare din Valea Jiului, va avea loc sub genericul KORONAVIRTUS și cuprinde următoarele evenimente:

Vineri 05.06.2020 ora 16

 • ”Prietenii adevărați te ridică și cred în tine” – discursuri festive, felicitări
 • ”Universul nu este alcătuit din atomi ci din întâmplări” (Muriel Rukajser)
 • Recitări, poezii
 • ”Inimă de piatră” – spectacol în interpretarea Teatrului de Păpuși ” Napsugar” din Bekescsaba, Ungaria
 • ”Călătorie în Ținutul Zânelor” – Valea Jiului în trecut și azi (filmulețe)

Sâmbătă, 06.06.2020. ora 16

 • Discursuri festive, felicitări
 • ”Un om rațional are capacitatea de a se adapta la ritmul țării în care trăiește. Dacă ne revoltăm la  încercând la nesfârșit să schimbăm ceea ce nu poate fii schimbat, distrugem propria călătorie” (Kordos Szabolcs)
 • Program artistic oferit de Timár Karina
 • Corul mineresc din Várpalota
 • Corul „Gizella” din Veszprém
 • Spectacol de dans – Ansamblul de dans „Százlábú”
 • Miniconcert – László Attila
 • Miniconcert – Tamás Gábor

Duminică, 07.06.2020. ora 16

 • Discursuri festive
 • ”Adâncindute în suflet, descoperi un infinit univers, nevăzut la suprafață, plină de tainice conexiuni și miracole” (Müller Péter)
 • Memento – expoziție virtuală Vargyas Ildikó
 • Muzică classică – oferit de tinere talente din Valea Jiului
 • Concert de muzică classică – Spectacol oferit de frații Benedekfi