![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/09/cimpoierii.jpg?resize=482%2C341)
Organizatorii anunță că întoarcerea în timp propusă de ”Cimpoieri” va purta ascultătorul pe tărâmuri încărcate de istorie, printre cruciade și povești de dragoste. O călătorie de suflet, în stare să alunge gândul de la trecerea ireversibilă a timpului. Repertoriul trupei include piese realizate în aranjamente cât mai apropiate de muzica anilor 1250-1650, iar muzicienii folosesc copii după instrumente istorice și costume specifice perioadei medievale. Publicul prezent la concert va avea ocazia să asculte piese interpretate la instrumente muzicale inedite: hurdy gurdy – un soi de flașnetă, în formă de pară, cu corzi și clape, pe care notele sună la fel ca pe vioară, și fidulă – strămoșul instrumentelor cu coarde și arcuș.
Grupul ”Cimpoierii din Transilvania” s-a înființat în anul 2008 și a susținut concerte în România, Franța și Germania. Componența actuală a trupei este: Mircea Goian (lider și cofondator) – violoncel, hurdy gurdy, percuții; Peter Moynahan – voce, chitară, percuție; Gerhard Stempel – tobe, tapan; Alin Bălescu – cimpoaie, blockflöte sopran, alto, tenor, pocker clarinet; Raul Ruszuly – cimpoaie.
Evenimentul se desfășoară cu respectarea măsurilor instituite la nivel național, pe perioada stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19, iar publicul poate participa liber la acest spectacol.