![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/09/isuapaa1.jpg?resize=505%2C284)
Inițial, primarul municipiului Petroșani solicitase companiei de apă din Valea Jiului să repare tronsonul de drum, acuzând Apa Serv Valea Jiului că se face vinovată de situație, ca urmare a refulării rețelei de canalizare care nu a mai făcut față debitului de apă pluvială acumulată în urma ploilor, însă după ce reprezentanții Apa Serv au făcut dovada că nu sunt vinovați de situația creată, municipalitatea a solicitat sprijinul Guvernului României.
Potrivit deciziei adoptate de Guvern, Primăria Petroșani va primi suma de 219.000 lei din Fondul de intervenție la dispoziția Guvernului, bani ce vor putea fi utilizați astfel încât porțiunea afectată din drumul care traversează Petroșaniul să fie cât mai repede refăcută.
Potrivit secretarului de stat în Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării Regionale și Administrației, Vetuța Stănescu, decizia luată de către Guvernul Orban este salutară, în condițiile în care DN66 este cea mai importantă cale rutieră din această zonă, iar traficul era grav afectat ca urmare a efectelor inundațiilor de la finalul lunii trecute.