![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/10/carcicatura.jpg?resize=462%2C353)
Expoziţia reuneşte aproximativ 50 de lucrări ale artistului supranumit de presă ”Generalul” caricaturii românești și va fi deschisă până duminică, 15 noiembrie 2020. Lucrările vor fi expuse în holul principal al Centrului Cultural „Drăgan Muntean”, astfel încât să poată fi admirate de pe platoul din zona fântânii muzicale.
Vernisajul expoziției „Masca… râdă-n PANDEMIE!” se desfășoară cu respectarea tuturor măsurilor instituite la nivel naţional, pe perioada stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19. Participarea publicului la eveniment este liberă.
Cristinel Stelian Nicolae Vecerdea – CRIV (61 ani) este absolvent al Școlii Militare de Ofițeri Activi ”Nicolae Bălcescu”. A debutat în caricatură pe 1 aprilie 1979. Lucrările sale au fost publicate în presa civilă și militară. Multe dintre acestea se află, astăzi, în colecții particulare din țară și din străinătate. A ilustrat cărți ale mai multor scriitori români. Are în palmares peste 80 de premii și trofee obținute la saloane de caricatură și festivaluri de umor din Europa, Asia, Africa și America. Armata României i-a acordat trofeul ”Omul Anului 2019”, în cadrul Galei ”Omul Anului” pe care o organizează începând din 2010.