Începe campania electorală pentru alegerile parlamentare. Ce au de ales hunedorenii ?

Începând cu data de 6 noiembrie, România intră într-o nouă etapă de campanie electorală, de data aceasta pentru alegerile parlamentare care vor avea loc la data de 6 decembrie 2020. În aceste alegeri, românii sunt așteptați la urne pentru a-i alege pe viitorii senatori și deputați.

În județul Hunedoara, nu mai puțin de 14 partide politice, cărora li se adaugă candidații minorităților naționale, vor intra în competiția electorală pentru ocuparea celor 3 locuri de senatori și 6 de deputați câte sunt arondate județului nostru.

Iată și lista completă a candidaților care s-au înscris în competiția electorală la Circumscripția județeană nr. 22 Hunedoara, în ordinea în care vor fi înscriși pe buletinele de vot:

PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT (PSD): 

  • Senat: 1. Cornel Cristian Resmeriță; 2. Ion Bădin; 3. Maria Ștefănie; 4. Valeria Cristina Filimon; 5. Ciprian Nicolae Roman
  • Camera Deputaților: 1. Natalia Elena Intotero; 2. Ilie Toma; 3. Viorel Sălan; 4. Marius Nicolae Heljiu; 5. Ovidiu Andrei Olari; 6. Luminița Dana Hurgoiu; 7. Lucian Ioan Rus; 8. Gabriel Ionuț Pârvuța

PARTIDUL PRO ROMÂNIA: 

  • Senat: 1. Iulian Dacian Ciodaru; 2. Adrian Zvîncă; 3. Maria Florea; 4. Ovidiu Oproescu; 5. Adrian Albescu
  • Camera Deputaților: 1. Petru Sorin Marica; 2. Emil Ioan Rîșteiu; 3. Dorina Băncilă; 4. Iulian Marian Opriș; 5. Viorel Adelin Rotariu; 6. Cristian Constantin Vârdea; 7. Ionel Marius Sîrbu; 8. Camelia Iuliana Rus

ALIANȚA USR-PLUS: 

  • Senat: 1. Oana Andreea Biriș; 2. Dan Constantin Marinescu; 3. Raul Florin Matei; 4. Emil Țărcan; 5. Camelia Danda Zăvoian
  • Camera Deputaților: 1. Pollyanna Hanellore Hangan; 2. Loriana Farkaș; 3. Alina Ciobanu; 4. Remus Andrei; 5. Cristian Flavius Iorga; 6. Partenie Mihai Conț; 7. Gabriel Nelu Ilieș; 8. Simion Corneliu Cozmescu

UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA (UDMR):

  • Senat: 1. Csaba Kutasi; 2. Andras Csoka; 3. Marta Mate; 4. Iosif Andras;  5. Istvan Ferenczi
  • Camera Deputaților: 1. Lőrincz Széll, 2. Ferdinand Zoltan Pogocsan; 3. Melinda Oprișa; 4. David Benedekfi; 5. Isabella Georgia Vonica; 6. Leopold Attila Herczeg; 7. Attila Levente Kocsis; 8. Ida  Karin Samoilă

PARTIDUL MIȘCAREA POPULARĂ (PMP):

  • Senat: 1. Robert Eugen Muzsic; 2. Raluca Elena Bugnar; 3. Mircea Sorin Neiconi, 4. Alexandru Luca, 5. Silvia Aneta Ghenea
  • Camera Deputaților: 1. Viorel Arion; 2. Carollina Radu; 3. Sebastian Alexandru Popa; 4. Ladislau Farcaș; 5. Alexandru Gabriel Pavel; 6. Maricica Cărăvan; 7. Daniel Aurel Pipa; 8. Sergiu Vasile Lucaciu

PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL (PNL):

  • Senat: 1. Vasilică Potecă; 2. Lucica Dina Muntean; 3. Dorin Ioan Petrui; 4. Mircea Ion Rovinar; 5. Anca Claudia Lupu
  • Camera Deputaților: 1. Vetuța Stănescu; 2. Lucian Ovidiu Heiuș; 3. Ovidiu Ilie Furdui; 4. Florina Doris Visirin; 5. Vlad Alexandru Lăutaru; 6. Dorin Petresc Cohîltir; 7. Cosmin Alin Olărașu; 8. Ioan Cristea

PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN (PER): 

  • Senat: 1. Gheorghe Smaranda; 2. Ioan Lucian Iacob; 3. Daniela Voichița Căsălean; 4. Vasile Mitea; 5. Carla Hermina Kájtar
  • Camera Deputaților: 1. Cosmin Răzvan Mareș; 2. Lucian Radu Florincaș; 3. Maria Amalia Diniș; 4. Flavius Ionel Dragoș; 5. Ioana Cristina Pinte; 6. Adriana Angela Drăguț; 7. Cosmin Dorin Ulmean; 8. Camelia Daciana Matei

PARTIDUL ROMÂNIA MARE (PRM):

  • Senat:  1. Alexandru Toma Negoiță; 2. Sebastian Mateescu; 3. Daniel Cosmin Rotaru; 4. Dănuț Brumar; 5. Ana Hanciu
  • Camera Deputaților: 1. Cornel Gavrilă Mihăiescu; 3. Sebastian Marcel Hanciu; 4.Christa Adina Biro; 5. Gabriel Marcel Sala; 6. Ioan Lazea; 7. Aurel Antal; 8. Aristide Alexandru Preja

ALIANȚA RENAȘTEREA NAȚIONALĂ: 

  • Senat: 1. Beniamin Florin Lupulescu; 2. Daniela Meisaros; 3. Romică Pădurean
  • Camera Deputaților: 1. Paul Răducanu; 2. Cristina Dobrean; 3. Andreea Hațegan; 4. Damaris Violeta Răducanu; 5. Nicolae Trăilă; 6. Relu Mihai David

PARTIDUL RE:START ROMÂNIA:

  • Senat: 1. Cornel Costescu; 2. Mircea Septimiu Adam; 3. Georgeta Hancheș
  • Camera Deputaților: 1. Emanuel Valentin Crișan; 2. Ionela Florea

PARTIDUL ALIANȚA PENTRU UNIREA ROMÂNILOR (AUR):

  • Senat: 1. Eugenia Șortan; 2. Cristian Alexandru Popa; 3. Ioana Loredana Iancov; 4. Valentin Mărginean
  • Camera Deputaților: 1. Anamaria Gavrilă; 2. Radu Călin Napău Stoica; 3. Cristina Elena Moroti; 4. Mihaela Stamate; 5. Paul Andrei Drăgan; 6. Ciprian Mârza; 6. Nicușor Dobrin Sîrb; 7. Ioan Stelian Diniș

PARTIDUL PUTERII UMANISTE (SOCIAL-LIBERAL):

  • Senat: 1. Vasile Paul Tomotaș; 2. Nicolae Tașcă; 3. Cristina Neagu; 4. Marius Pașca; 5. Mariana Bota
  • Camera Deputaților: 1. Petru Mărginean; 2. Angela Stoica; 3. Andra Monica Catană; 4. Claudia Bianca Boldor; 5. Gabriel Luis Vasilescu; 6. Cosmin Claudiu Creta; 7. Sorin Gavrilă; 8. Mirel Biriș

PARTIDUL NOUA ROMÂNIA (PNR):

  • Senat: 1. Aurel Valer Bozan
  • Camera Deputaților: Traian Constantin Dragoș

PARTIDUL SOCIALIST ROMÂN (PSR): 

  • Senat: 1. Toader Burdea; 2. Romeo Beja; 3. Arcade Pavel; 4. Lili Deac; 5. Alecu Păulică
  • Camera Deputaților: 1. Adrian Manuel Dinu; 2. Valentin Armean; 3. Sorin Gabriel Simeria; 4. Sorin Alexandru Popa; 5. Jian Manea; 6. Lăcrămioara Dana Bulancea; 7. Petru Dălie; 8. Eugenia Liliana Tășală

Pe buletinul de vot pentru Camera Deputaților vor apărea și reprezentanții organizațiilor cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale, după cum urmează:

  • Uniunea Sârbilor din România;
  • Forumul Democrat al Germanilor din România;
  • Uniunea Culturală a Rutenilor din România;
  • Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România;
  • Uniunea Elenă din România, Asociaţia Macedonenilor din România;
  • Uniunea Croaţilor din România;
  • Asociaţia Italienilor din România – RO.AS.ITȘ
  • Asociaţia Partida Romilor „Pro Europa”;
  • Asociaţia Liga Albanezilor din România;
  • Uniunea Ucrainenilor din RomâniaȘ
  • Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România;
  • Uniunea Democrată Turcă din România;
  • Uniunea Polonezilor din România;
  • Uniunea Armenilor din România;
  • Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România.