![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/ziua-cyulturii.png?resize=505%2C283)
Mihai Eminescu rămâne poetul excepțional, o personalitate a literaturii române cu un destin tragic. Eminescu a fost un deschizător de drumuri, un vizionar, un patriot frenetic, atașat de trecutul istoric, admirator al vechilor voievozi și s-a declarat fascinat de tradițiile și miturile străvechi. Însă prin creațiile sale și prin traducerile pe care le-a realizat, Mihai Eminescu a așezat literatura română pe drumul firesc către modernitate.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/10/nistor.jpg?resize=215%2C300)
Din păcate, în ultimul an problemele generate de noul coronavirus, ne-au făcut să ne îndreptăm atenția mai mult spre sănătatea noastră și a celor din jur, ne-au împiedicat să ne întâlnim și să derulăm acțiuni culturale devenite deja tradiție. Asta nu înseamnă că nu ne aplecăm asupra necesităților și propunerilor care vin dinspre mediul cultural, pentru că fără o cultură solidă ne-am pierde identitatea noastră ca neam.
Consiliul Județean Hunedoara, prin instituțiile aflate în subordine, continuă să susțină valorile și să promoveze cultura!
Laurențiu Nistor,
Președintele Consiliului Județean Hunedoara