![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/catutir.jpg?resize=484%2C323)
Primarul municipiului Petroșani a declarat că discuțiile de la București s-au axat în principal pe subiecte de maximă importanță pentru comunitățile locale, respectiv:
* Legea bugetului de stat pe anul 2021;
* Reluarea și finalizarea procesului de descentralizare:
* Modificarea codului administrativ
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/catutir3.jpg?resize=509%2C266)
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2021/01/catutir2.jpg?resize=457%2C343)
Pe de altă parte, în cadrul întâlnirii de la Guvern discuțiile s-au concentrat și asupra modalității de gestionare a situației provocate de pandemia COVID-19 și a procesului de vaccinare a populației împotriva acestui virus. Primarul Tiberiu Iacob Ridzi spune că de comun acord s-au agreat, de principiu, unele modificări legislative care să asigure finanțarea și să faciliteze amenajarea și dotarea centrelor de vaccinare organizate la nivel local.