Stagiu de formare profesională în Polonia pentru ucenicii profilului Mecanic auto de la Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” din Vulcan

Home Educație Stagiu de formare profesională în Polonia pentru ucenicii profilului Mecanic auto de la Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” din Vulcan
Stagiu de formare profesională în Polonia pentru ucenicii profilului Mecanic auto de la Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” din Vulcan

Un grup de 10 elevi ai clasei a X-a E de la Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” din Vulcan, care urmează aici cursurile de specializare în Domeniul Mecanică, Calificarea ”Tehnician transporturi” au efectuat, zilele trecute, un stagiu de pregătire în Polonia, la Wroclaw, în cadrul unui program de tip Erasmus+, finanțat de Uniunea Europeană.

Potrivit profesorului Cristina Soceanu, care a însoțit grupul ucenicilor vulcăneni în această deplasare, spune că stagiul de pregătire practică s-a efectuat la firma JAPAN TECH din Wroclaw. În cadrul atelierului de mecanică auto al acestei firme, tinerii elevi din Valea Jiului au urmat un modul de pregătire practică, cu tema: ”Noțiuni de integrare la locul de muncă în mecanica de motoare”.

”Elevii noștri s-au prezentat foarte bine, au fost apreciați pentru cunoștințele lor teoretice deja acumulate în orele de pregătire teoretică de la școală dar și pentru interesul și  seriozitatea de care au dat dovadă, iar cei care i-au îndrumat în acest program de pregătire practică s-au declarat deosebit de mulțumiți de faptul că ucenicii din România și-au însușit cu temeinicie explicațiile și prezentările practice care le-au fost prezentate, astfel încât, într-un timp destul de scurt, prezența lor la standurile de lucru din atelierul de mecanică auto de la Wroclaw a devenit utilă inclusiv pentru gazdele noastre”, a declarat prof. Cristian Soceanu.

În plus, mobilitatea Erasmus+ în Polonia le-a prilejuit celor 10 elevi de la Liceul Tehnologic ”Mihai Viteazu” din Vulcan ca, pe lângă cele 19 zile petrecute efectiv în atelierul mecanic al firmei partenere și oportunitatea de a vizita, preț de două zile, o serie de obiective turistice reprezentative din regiune, între acestea înscriindu-se, spre exemplu, Muzeul de istorie din Wroclaw, grădina botanică sau Muzeul de Istorie a Holocaustului de la fostul lagăr de concentrare de la Aushwitz.

Proiectul ”Acreditare Erasmus+ SPER – AN 1” în cadrul căruia s-a derulat această mobilitate este derulat în comun de mai multe licee tehnologice din județul nostru, membre ale consorțiul național VET “HD-TM-VET”, respectiv: Liceul Tehnologic „Transilvania”, Liceul Tehnologic de Transport  Feroviar „Anghel Saligny” Simeria, Liceul Tehnologic „Mihai Viteazu” Vulcan  şi Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Timișoara, oportunitatea de a urma un stagiu de formare profesională  în străinătate, în țări precum Polonia, Portugalia sau Germania. ”Mulțumim Liceului Tehnologic ”Transilvania” din Deva pentru oportunitatea de a ne include ca parteneri în acest proiect, fapt care a permis elevilor noștri să experimenteze activități practice în domeniul mecanic auto într-un atelier auto din orașul polonez Wroclaw.