Aflat într-un declin din punct de vedere politic, Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat (PNȚCD) mai trăiește prin nostalgicii și idealiștii vremurilor.
La Petroșani, organizația locală PNȚCD, condusă de Rusu Valica, a decis să susțină partidul AUR, la nivel local. Hotărârea a fost luată în cadrul unei ședințe a biroului permanent local, organizată de țărăniști, zilele trecute. Filiala județeană PNȚCD Hunedoara și-a dat acordul cu privire la această decizie a biroului local de la Petroșani.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2024/01/Sergiu-Grigorescu-si-Rusu-Valica-PNTCD-alaturi-de-Cristian-Catan-si-Ioan-Valvaresc-AUR.jpeg?resize=800%2C600&ssl=1)
„Avem multe în comun cu AUR, atunci când ne referim la valori și ideologie. Noi suntem un partid de centru-dreapta. Am rămas la Petroșani peste 50 de membri țărăniști care achiesează la niște principii sănătoase. Într-o lume bombardată de neomarxiști, am ajuns să fim considerați anormali dacă suntem patrioți și suverani. Motivația și carisma acestui tânăr de la AUR, Cristian Cațan, ne-a impulsionat și ne-a împins către această decizie de a susține, cel puțin la Petroșani, Alianța pentru Unirea Românilor. Ne dorim un Petroșani mai bun pentru copiii și nepoții noștri”, a declarat Rusu Valica, președintele PNȚCD Petroșani, fost candidat la primăria Municipiului Petroșani din partea PNȚCD, în anul 2000.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2024/01/Conducerile-PNTCD-Petrosani-si-AUR-Petrosani.jpeg?resize=800%2C600&ssl=1)
La rândul său, liderul AUR de la Petroșani se arată încântat de noile forțe alăturate: „Noi nu refuzăm pe nimeni! Cei care doresc să susțină AUR sunt bineveniți să o facă, din și din afara Alianței AUR. Este nevoie și de experiența celor de la PNȚCD, oameni ce-au activat de-a lungul vieții în diferite domenii și care au văzut cu ochii lor în ce stare deplorabilă a ajuns Petroșaniul. Și da, probabil că Ion Rațiu este cel mai bun președinte pe care România nu l-a avut!”.
Decizia țărăniștilor de a susține partidul lui George Simion la nivelul Municipiului Petroșani poate fi considerată bizară, întrucât în spațiul online, Aurelian Pavelescu, președintele PNȚCD la nivel național, l-a atacat în câteva rânduri pe liderul AUR.