Home Stiri la zi Fotbaliștii de la Inter Petrila întâlnesc Metalurgistul Cugir în a faza națională a Cupei României

Miercuri, 14 august, cu începere de la ora 17:30, va debuta al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României. CS INTER PETRILA, singura echipă din Valea Jiului care s-a calificat în această etapă a competiției, va întâlni METALURGISTUL CUGIR, în Faza secundă a Cupei României. Partida se va desfășura pe Stadionul Parângul din Petrila (Lonea), miercuri 14 august, de la ora 17:30.

În conformitate cu formatul aprobat în şedinţa Comitetului de Urgenţă din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiţie cele 38 de câştigătoare ale fazei întâi şi 22 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manşă, eliminatorie.

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj şi delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj şi delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.