![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/10/mit-afis.jpg?resize=479%2C346)
Astfel, timp de șase ceasuri, oștenii și domnițele îi vor antrena în diferite activități printre care: schimbul de gardă, mânuirea armelor medievale, tir cu arcul și alte antrenamente specifice oștenilor, dar și pictură heraldică. O incursiune în lumea magiei va completa programul evenimentului care se desfășoară sub genericul ”Mit și legendă” pe Cetatea Deva.
De asemenea, publicul prezent la eveniment va afla și legendele monumentului-simbol al Devei, în zidurile căruia se pot citi frământările politice și economice care au zguduit istoria Transilvaniei.
Evenimentul se desfășoară cu respectarea tuturor măsurilor instituite la nivel național, pe perioada stării de alertă, pentru prevenirea răspândirii COVID-19.