![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/11/colegiu1.jpg?resize=500%2C375)
Din Colegiul Prefectural, al cărui președinte este prefectul județului, fac parte ca membri de drept sau cu statut de invitat permanent, directorii principalelor instituții publice și servicii deconcentrate din județul Hunedoara.
Prefectul Călin-Petru Marian le-a transmis membrilor colegiului să acorde maximă atenție funcționării la parametrii normali a instituțiilor, în același timp cu respectarea strictă a măsurilor sanitare impuse de autoritățile medicale. „Rezolvarea problemelor cetățenilor trebuie să constituie o prioritate pentru fiecare funcționar al statului… Din punct de vedere al serviciilor medicale, facem tot posibilul ca oricare solicitant să beneficieze la maxim de tot ce poate oferi rețeaua sanitară din județul Hunedoara” a declarat Călin-Petru Marian, prefectul județului Hunedoara.