![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2018/10/resmerita-senator.jpg?resize=530%2C298)
”Nu putem rămâne nepăsători în fața unei astfel de tragedii și nu ne putem vedea de viață, ca și cum acest trist eveniment nu ne-ar afecta. Personal, din pricina evenimentelor tragice care s-au întâmplat la Piatra Neamț, considerând că mai presus de orice este viața și sănătatea oamenilor, am decis ca pentru un timp să îmi suspend toate acțiunile electorale. Este un gest de respect pentru victimele acestei tragedii dar și un semnal de alarmă față de ceea ce se întâmplă în sistemul medical românesc actual”, a declarat senatorul Cristian Resmeriță.
Reamintim că în cursul zilei de sâmbătă, 14 noiembrie 2020 un incendiu izbucnit la Secția ATI a Spitalului din Piatra Neamț, unde aflau internați mai mulți pacienți cu Covid-19, s-a soldat cu moartea a 10 oameni și rănirea altor 6.