Cei mai buni sportivi hunedoreni ai anului 2021 au fost premiați

Potrivit unei frumoase tradiții, cei mai buni sportivi hunedoreni ai anului 2021 au fost premiați, la final de an, în cadrul unei festivități organizate de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Hunedoara și Instituția Prefectului județului Hunedoara.

La festivitatea de premiere, care a avut loc miercuri, 29 decembrie 2021, la sediul din Deva al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Hunedoara, au participat, cei mai buni sportivi hunedoreni ai anului 2021, care au fost premiați de prefectul județului – Petru Călin Marian și de secretarul de stat în MTS, Izabella Kacso-Doboly. La eveniment au mai fost prezenți și deputatul UDMR Attila Kelemen dar și subprefectul județului Hunedoara, Lorincz Szell (fost director al DJST Hunedoara).

Cei mai buni 10 sportivi din județ, care au obținut rezultate remarcabile la competițiile anului 2021, atât pentru sporturile olimpice cât și pentru cele neolimpice, au primit recompense din partea autorităților, iar alți 4 sportivi hunedoreni au primit premii speciale pentru activitatea sportivă.

La categoria sporturi olimpice, în ”Top 10” sportivi hunedoreni s-au clasat:

  1. Florentina Costina Iusco (LPS Cetate Deva);
  2. Beatrice Miklos (SCM Deva);
  3. Daniel Florin Gârleanu (CS Hunedoara);
  4. Georgiana Miler (SCM Deva);
  5. Mario Țîmpu (SCM Deva);
  6. Claudia Florea (SCM Deva);
  7. Adelin Daniel Pop (CSS Hunedoara);
  8. Dariana Elena Tudorache (SCM Deva);
  9. Sebastian Andrei Borbely (CSS Petroșani);
  10. Miruna Mihaela Mălăuță (CSM Petroșani);

La categoria sporturi neolimpice, în ”Top 10” sportivi hunedoreni s-au clasat:

  1. Anamaria Gherghel (CS Comexim Lupeni);
  2. Anamaria Rizescu (CS Comexim Lupeni);
  3. Marius Stoenică și Lucian Szel Purice (ambii de la CS Comexim Lupeni);
  4. Andreea Selena Șotângă (CSS Petroșani) și Monica Șagău (CS Comexim Lupeni);
  5. Alexia Antonia Stoica (CS Shinto Petroșani);
  6. Briana Rădulică (CS Shinto Petroșani);
  7. Răzvan Vornicu și Adriana Rus (ambii de la CS Comexim Lupeni);
  8. Mihai Mărtinesc (Champions Club Karate Do și CS Kihon Deva);
  9. Roberto Hoca (CS Comexim Lupeni);
  10. Daniel Popovici (CS Comexim Lupeni);
  11. David Lică (CS Comexim Lupeni).

De asemenea, organizatorii au oferit și 4 premii speciale, acordate următorilor sportivi hunedoreni:

  • David Ruben Resiga (Palatul Copiilor Deva);
  • Sabina Popescu (Palatul Copiilor Deva);
  • Anda Avram (Champions Club Karate Do Deva);
  • Antonia Sîrbu (Palatul Copiilor Deva).

Atât prefectul Călin Petru Marian, cât și ceilalți invitați la festivitatea de premiere, le-au transmis sportivilor hunedoreni care s-au dovedit a fi cei mai buni în competițiile naționale și internaționale ale acestui an, felicitări pentru rezultatele obținute și mult succes în continuare.