![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/04/caric1.jpeg?resize=400%2C300)
Un om cu suflet mare, Gogu Neagoe din Olt este un caricaturist oltean cunoscut în toată lumea , pasionat de creioane și de pictură, caricatură, ale cărui opere au ajuns în zeci de țări din Europa, dar și din alte continente. A absolvit Colegiul Național „Frații Buzești” din Craiova, iar apoi Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” și Facultatea de Drept a Universității din București. A apărut în foarte multe emisiuni de televiziune, din ţară şi din străinătate. Artistul în vârstă de 44 de ani și-a dedicat viața operelor de caricatură, ducând pasiunea peste limitele la care se aștepta vreodată. A creionat sute de de portrete, a intrat în contact cu zeci de personalități sefi de state ,sportivi și, cel mai important, a ales să-și doneze operele în scopuri caritabile. În anul 2020 , de Ziua Femeii, a participat în București la un eveniment caritabil, donând pentru o cauză nobilă. Gogu Neagoe a realizat un număr de 246 de portrete participanţilor la crosul pentru viaţă „Hope Run for Alexandra”. Suma colectată de la beneficiarii caricaturilor a fost donată integral pentru ajutorarea polițistei de la Brigada Rutieră din Bucureşti, diagnosticată de melanom malign al membrului inferior clark 4.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/04/caric2.jpeg?resize=211%2C301)
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/04/festival-liviu-oros.jpg?resize=330%2C440)
Intrarea la evenimentele din cadrul Festivalului Național de Umor „Liviu Oros” este liberă!