Zeci de medalii pentru ”Panterele negre” la Cupa Romaniei de Taekwon-do

Home Stiri la zi Zeci de medalii pentru ”Panterele negre” la Cupa Romaniei de Taekwon-do

Locul 3 pe cluburi la sectiunea juniori I si trofeul de cel mai bun sportiv junior feminin! Acesta este bilanțul obținut de C.S. ”Pantera Neagră” din Petroșani la ediția din acest an a Cupei Romaniei de Taekwon-do itf, competiție sportivă care a avut loc, în perioada 19-22.10.2023 în municipiul Arad.

La startul acestei competitii au luat parte 33 cluburi din întreaga țară si 773 de participanți.

Clubul din Valea Jiului a participat cu 27 de sportivi 2 antrenori și 2 arbitrii.

”Panterele Negre” din Petroșani au obținut la această competiție nu mai puțin de 30 de medalii din care: 10 locuri I, 7 locuri II și 13 locuri III. În urma acestor rezultate, CS ”Pamntera Neagră”  s-a clasat pe locul 3 în clasamentul general al copetiției,  la secțiunea Juniori I.

De asemenea, sportiva Elena Șamotă a obținut trofeul pentru cea mai bună sportivă la categoria juniori feminin.

”Aceste rezultate sunt cu atât mai meritorii cu cât valoarea competitorilor din acest concurs a fost una de nivelul unui campionat internațional, atât la capitolul organizare cât și în prestanța sportivilor prezenți în concurs, având în vedere că la startul acestui campionat s-au aliniat mai mulți campioni mondiali și europeni ai României”, a declarat Ionuț Lascău, coordonatorul CS ”Pantera Neagră” din Petroșani.