![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/01/FOTO-PERMISE-SI-INMATRICULARI.jpg?resize=507%2C380)
Începând cu data de 22.09.2020, la sediul secundar de lucru, aflat în sediul Poliţiei municipiului Petroşani, str. Nicolae Bălcescu – parter se vor desfășura activități de preluare şi eliberare a documentelor necesare operațiunilor de înmatriculare a vehiculelor și de obţinere a plăcuțelor cu numere de înmatriculare sau provizorii.
PROGRAMUL DE LUCRU CU PUBLICUL va fi următorul:
• MARȚI între orele 10.30 – 14.00 ( intre orele 10.30 – 13.30 se vor desfășura activități de preluare a documentelor, iar între orele 13.30-14.00 se vor elibera plăcuțe și documente de înmatriculare)
• JOI între orele 10.30 – 14.00 ( intre orele 10.30 – 13.30 se vor desfășura activități de preluare a documentelor, iar între orele 13.30-14.00 se vor elibera plăcuțe și documente de înmatriculare)
NU se poate încasa la ghișee contravaloarea certificatului de înmatriculare sau a autorizației provizorii.
La depunerea documentației pentru operațiunile de mai sus, solicitanții vor atașa chitanța de plată reprezentând contravaloarea certificatului de înmatriculare = 49 lei sau a autorizației provizorii=13 lei. Pentru încasarea contravalorii certificatului de înmatriculare sau a autorizaţiei provizorii este operaţional contul: RO94RNCB0082000367331018 – deschis la BCR- Sucursala Unirii de către RA-APPS.
Modalități de plată:
• Internet banking (validarea plății se face în 48 ore)
• Virament bancar (validarea plății se face în 48 ore)
• Mandat postal
POT FI ÎNCASATE LA GHIȘEE URMĂTOARELE SUME REPREZENTÂND:
– contravaloarea plăcilor cu numere de înmatriculare / provizorii ( 20 lei/buc)
– contravaloarea atribuirii unui număr de înmatriculare preferențial ( 45 lei )
– contravaloarea păstrării combinației numărului de înmatriculare ( 30 lei).
Pentru predarea sau/şi ridicarea documentelor NU ESTE NECESARĂ PROGRAMARE ONLINE.
În contextul generat de dinamica evoluției situației epidemiologice determinată de răspândirea coronavirusului SARS-COV-2, în sediul din municipiul Petroşani, solicitanţii vor avea obligația de a respecta următoarele :
• Portul obligatoriu al măștii de protecție
• Păstrarea distanței de 1,5 m față de persoanele din jur.
• Respectarea indicaţiilor lucrătorilor de la punctul de lucru privind numărul de persoane care pot intra în spaţiile destinate activităţii cu publicul.
În foto: Sediul SPCRPIA Hunedoara din Deva