![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/11/butulescu.jpg?resize=519%2C385)
Contrar unei alte ziceri neaoșe, Valeriu Butulescu reconfirmă odată cu acest premiu că n-a intrat niciodată ”ca orbul în Brăila”, așa cum recunoaște chiar distinsul om de cultură. ”Nu e prima oară când primesc o cunună de lauri de la Brăila. Acum doi ani am fost răsplătit şi plătit pentru volumul de aforisme „Maculator existenţial”. Au făcut-o brăilenii! Că doar nu era să o facă hunedorenii mei! Aici, când aud de cultură, pe unii îi apucă migrenele… În general, instituţiile statului, mai ales cele garnisite cu persoane alese prin vot popular, nu gustă satira. Cum să o guste, când ele nu au nici măcar bun simţ, darămite simţul umorului?! De regulă, aleşii nu au un comportament ales! Mulţi fac alergie când se intersectează cu scriitori sarcastici. Asta e! Când te cheamă Trahanache, e greu să-l iubeşti pe Caragiale! Altfel stau lucrurile în municipiul lui Terente! Aici umorul e la el acasă. Oamenii gustă ironia şi nu se supără! Cauza acestei schimbări de atitudine e legată de numele unui brăilean: excepţionalul promotor al satirei grafice Costel Pătrăşcan”, se destăinuie Valeriu Butulescu.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2020/11/afis-vb.jpg?resize=302%2C429)
De regulă, o astfel de performanță în domeniul cultural merita o strângere de mână, alături de felicitările cuvenite maestrului Valeriu Butulescu, așa cum am făcut la fiecare succes al acestuia din ultimele decenii. Vremurile în care trăim ne impun și nouă să facem acest lucru doar online, dar aprecierile sunt la fel de sincere și de cuvenite ca întotdeauna. Felicitări, maestre Valeriu Butulescu !