Rezultatele alegerilor locale de la 9 iunie 2024 în municipiul Lupeni

Rezultatele alegerilor locale de la 9 iunie 2024 în municipiul Lupeni

În municipiul Lupeni, alegerile locale ale anului 2024 au evidențiat, în mod categoric, supremația echipei social-democrate, PSD câștigând în mod categoric toate cele 5 capitole ale alegerilor locale de la 9 iunie 2024.

Potrivit rezultatelor parțiale publicate de Autoritatea Electorală Permanentă (AEP), primarul Lucian Resmeriță a câștigat un nou mandat de primar, întrunind 79,39% din sufragiile cetățenilor, respectiv 5.977 de voturi, cu aproape 200 mai multe decât la alegerile din 2020. Ceilalți candidați înscriși în competiția de la Lupeni au obținută următoarele rezultate: Cristina Ciucu (PNL) – 11,36% (855 de voturi) și Dumitru-Daniel Gherman – 9,26% (697 de voturi).

Situația este similară și la votul politic pentru alegerea Consiliului local. Aici, PSD a obținut un scor de 64,66% (cu 4.922 voturi valabil exprimate), PNL – 10,05% (cu 765 de voturi), 9,49% (cu 722 de voturi), Candidatul Independent Radu Napău  – 5,27% (cu 401 voturi). Alte 10,54% din alegători, respectiv 802 voturi au ajuns la competitrori care nu au trecut pragul electoral: UDMR – 4,78% (364 de voturi), USR-PLUS – 2,61 % (199 de voturi), POT – 2,42% (184 de voturi) și PC – 0,72 % (55 de voturi). Astfel, structura politică a viitorului Consiliu local al municipiului Lupeni va fi formată din 14 consilieri PSD, 2 consilieri PNL, 2 consilieri AUR și 1 independent.

În ceea ce privește votul acordat în Lupeni pentru alegerea Consiliului județean Hunedoara și a Președintelui Consiliului județean Hunedoara, cetățenii au optat majoritar pentru PSD și candidatul acestei formațiuni politice, Laurențiu Nistor.

Ales pentru al treilea mandat în funcția de primar al localității, Lucian Resmeriță (PSD) se declară onorat de încrederea primită din partea cetățenilor municipiului Lupeni. ”Mulțumesc tuturor locuitorilor municipiului Lupeni pentru încrederea acordată. Sunt convins că acest vot de încredere este răspunsul cetățenilor la ceea ce am reușit să facem împreună în ultimii ani, pentr7u dezvoltarea comunității noastre. Împreună, vom continua proiectele de dezvoltare a municipiului Lupeni, vom atrage noi resurse financiare europene și vom face în așa fel încât comunitatea noastră să se dezvolte și mai mult iar viața cetățenilor să fie una din ce în ce mai bună. Doamne-ajută!”, a declarat primarul ales Lucian Resmeriță.