Se solicită donații pentru viitorul Muzeu al satului Momârlănesc de la Jieț

Se solicită donații pentru viitorul Muzeu al satului Momârlănesc de la Jieț

Lucrările pentru amenajarea satului tradițional momârlănesc de la Jieț se apropie de finalizare, iar inițiatorii acestui proiect își exprimă convingerea că acesta va deveni unul dintre cele mai importante puncte de atracție turistică din Valea Jiului, în special pentru cei care doresc să descopere viața arhaică și tradițiile momârlanilor din această frumoasă regiune a României.

Întregul ansamblu de clădiri care au fost ridicate în cadrul acestui proiect sunt deja pregătite pentru a-și primi oaspeții, însă reprezentanții administrației locale și-au propus ca acest muzeu să găzduiască și piese de mobilier, unelte de lucru și alte elemente arhaice care să descrie viața satului autentic momârlănesc, pentru a face și mai atractiv acest reper turistic.

În acest context, Primăria și Consiliul Local al orașului Petrila informează că intenţionează să valorifice, prin expunere, documente, artefacte istorice, obiecte privind ocupaţiile tradiționale și culturale, tradițiile și obiceiurile din sfera vietii spirituale locale, toate acestea urmând a fi achiziționate prin donație și expuse în noul Muzeu al Satului care se apropie cu pași rapizi de momentul deschiderii oficiale. ”Facem un apel la sensibilitatea dumneavoastră, a tuturor localnicilor din vatra satului nostru momârlănesc, să donaţi obiecte de care dispuneţi şi nu vă mai sunt de trebuință, care pot fi expuse la viitorul Muzeu al Satului Momârlănesc din orașul nostru. Dorim să punem în valoare vatra satului momârlănesc, aducând în atenția celor care îi vor trece pragul ocupațiile bunicilor și a străbunicilor noștri, precum și munca și obiceiurile lor, ca fiind parte din moștenirea lăsată nouă de-a lungul veacurilor”, a declarat primarul orașului Petrila, Vasile Jurca.

Obiecte care pot fi donate: documente istorice locale: hrisoave, zapise, scrisori si alte documente personale vechi ale rudelor care au luptat pe front în Primul sau al Doilea Război Mondial, jurnale de front, jurnale personale de război, memorii, amintiri, fotogralfii vechi cu imagini de familie cu portul vechi momârlănesc, fotografii sau imagini vechi de la adunări publice (nedei, hramuri, târguri, bâlciuri), fotografii ale unor personalități originare din localitate.

Artefacte: obiecte care să reflecte practicarea unor ocupaţii şi meşteșuguri tradiționale, unelte agricole vechi, unelte și obiecte privind practicarea păstoritului, agriculturii, culesului din natură, vânătoare, piese ale costumului popular tradiţional, obiecte legate de practicarea unor obiceiuri tradiționale momârlănești, obiecte privind practicarea unor ocupaţii casnice, obiecte de podoabă, obiecte legate de practicarea unor rituri de trecere (naștere, botez, nuntă, înmormântare), obiecte și mobilier de interior tradițional; textile de interior, obiecte de ceramică tradiţională și vase pentru prepararea mâncării, obiecte de uz casnic tradițional.

Număr de contact pentru donații: 0787 274 751

Fotografii: Dan Gavrilă și Vasile Laurențiu Sorin