Petroșaniul onorează încă un cetățean de excepție: dr. Petronela Șodolescu

sodolescuPrimarul municipiului Petroșani propune Consiliului local să aprobe acordarea titlului de ”Cetățean de onoare” medicului Petronela Șodolescu. Decizia edilului vine în urma unei cariere profesionale de excepție, dar și al spiritului civic demonstrat de dr. Petronela Șodolescu.

Petronela Șodolescu s-a născut în comuna Vinga din județul Arad. Este absolventă a Facultății de Medicină din Timișoara, iar din anul 1977 este medic la Spitalul de Urgență din Petroșani, unitate medicală căreia i-a rămas fidelă până în prezent. A parcurs, de-a lungul timpului, toate etapele unei cariere de succes, de la medic secundar până la manager al Spitalului de Urgență din Petroșani.

Dr. Petronela Șodolescu a devenit unul dintre cei mai apreciați medici ai Spitalului de Urgență din Petroșani, activitatea sa în domeniul
nefrologiei, cu competențe în dializa cronică, dar și în domeniul ATI fiind recunoscute în cadrul unității medicale de la Petroșani. De numele său se leagă și deschiderea la Petroșani a unei unități medicale extrem deimportante (Clinica de nefrologie), dar și etape
importante din modernizarea unor secții ale Spitalului de Urgență. Ani de-a rândul, dr. Petronela Șodolescu a îndeplinit și o serie de responsabilități în administrația locală, în calitate de consilier local al municipiului Petroșani sau de consilier județean.

Dr. Petronela Șodolescu a fost desemnat, în mai multe rânduri, ”Cel mai bun medic”, ”Cel mai bun manager de spital” sau ”Cel mai bun
consilier” în cadrul Galelor de excelență organizate de Grupul media ”Exclusiv”.

”Respectul pe care-l acordăm oamenilor care au făcut și fac cinste comunității noastre locale reprezintă un gest constant în comunitatea
noastră. Prezența doamnei doctor Șodolescu în viața comunității noastre este incontestabilă. Doamna doctor s-a impus în comunitatea locală și în viața medicală prin profesionalism, prin onestitate, putere de muncă, spirit civic și dorința de a contribui la dezvoltarea comunității. Pentru toate acestea, îi suntem recunoscători și, în acest sens, am propus Consiliului local să-i acordăm doamnei doctor Șodolescu titlul de Cetățean de onoare al municipiului Petroșani”
, arată primarul Tiberiu Iacob Ridzi.

Decernarea titlului de ”Cetățean de onoare” doamnei dr. Petronela Șodolescu se va face în cadrul unei ceremonii speciale, după validarea
propunerii în Consiliul local al municipiului Petroșani.