![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220830-WA0010-390x300.jpg?resize=390%2C300&ssl=1)
În efortul conjugat al comunităților de a veni în sprijiniul familiilor vulnerabile s-au înscris și reprezentanții Asociației ”Copii pentru Viitor”, al cărei suport acordat copiilor este deja unul de notorietate la nivelul întregii țări.
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220831-WA0006-225x300.jpg?resize=225%2C300&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/ziarulexclusiv.ro/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220831-WA0002-225x300.jpg?resize=225%2C300&ssl=1)
Într-o acțiune similară, în cadrul aceleiași campanii care vizează reducerea abandonului școlar, alți 75 de copii de la diverse unitățin de învățământ din localitățile Hațeg, Dridu și Călărași au beneficiat, la rândul lor, de ghiozdane școlare complet echipate.
”Toți copiii trebuie să aibă acces la educație. Sigur că trăim vremuri în care, din păcate, costurile pentru rechizitele școlare constituie, pentru multe familii, o provocare greu de depășit la început de an școlar. Comunitatea trebuie să fie solidară și cu toții trebuie să facem ceva pentru ca abandonul școlar generat de lipsa resurselor financiare ale familiilor vulnerabile să fie diminuat sau chiar eradicat. Cu sprijinul unor parteneri generoși, și asociația noastră a reușit să contribuie ca 100 de copii din patru localități ale României să aibă cele necesare pentru a merge la școală. Mulțumesc tuturor celor care ne-au sprijinit și în acest proiect”, a declarat Anca Iordănescu, președintele Asociației ”Copii pentru Viitor”.