Home Stiri la zi Micul șahist Rareș Apostu din Petroșani, triplu campion național la Campionatele Naționale de Șah pentru Copii și Juniori de la Eforie Nord

Timp de mai bine de o săptămână, stațiunea Eforie Nord de la Marea Neagră a fost gazda Campionatelor Naționale de Șah pentru Copii și Juniori. După un maraton șahist de 8 zile, la care au participat peste 470 de jucători, juriul competiției desfășurate sub egida Federației Române de Șah a desemnat câștigătorii pe cele 4 categorii de concurs.

Prezent la competiția șahistă de la Eforie Nord ca favorit – o premieră pentru Valea Jiului și județul Hunedoara – micul șahist Rareș Apostu din Petroșani, component al Clubului Sportiv Mediator Gearmăta Vii s-a dovedit a fi din nou un mare campion al sportului minții. Astfel, Rareș Apostul a cucerit titlul național la trei din cele patru categorii de concurs, respectiv un loc secund la cea de-a patra categorie de concurs, confirmând poziția sa de favorit al acestei competiții, la categoria de vârstă 8 ani.

Rareș Apostu s-a impus, mai întâi la categoria ”Dezlegări”, unde și-a adjudecat titlul de campion național cu 29 de puncte, fiind urmat de Tudor-Ioan Breazu (Acs International Chess Club) cu 25 puncte și Christian Toma (Csm Constanta) tot cu 25 puncte. Mai apoi, acesta a reușit un rezultat excepțional la categoria ”Șah clasic”, unde a obținut 9 victorii din tot atâtea partide jucate, adjudecându-și astfel titlul de campion național la aceeași categorie Open 8 ani. Sportivul din Valea Jiului a fost urmat în clasalemtnul acestei categorii de Petru Ivașcu, respectiv Ștefan Mironescu. Și la categoria ”Șah Rapid”, Rareș Apostu a cucerit titlul de campion național, cu 9 partide câștigate din 9 disputate, acesta fiind urmat în clasament de Matei-Andrei Bădescu și Teodor-Spiridon David. În fine, la ultima categorie de concurs din cadrul ediției 2023 a Campionatelor Naționale de Șah pentru Copii și Juniori, categoria ”Blitz”, Rareș Apostu s-a clasat pe locul secund în clasament, după Matei-Andrei Bădescu, dar înaintea lui Christian Toma.

Pe agenda competițională a talentatului șahist din Petroșani, antrenat de tatăl sau, antrenorul de șah, Alin Apostu, urmează alte competiții naționale și internaționale la care Rareș Apostu este decis să-și înscrie numele în rândul campionilor. Acolo unde deja și-a câștigat un binemeritat loc, la categoria sa de vârstă. Felicitări, Rareș Ștefan Apostu!