,

„Povești în culori” un nou vernisaj de artă plastică al artiștilor amatori de la Clubul „Curcubeu” din Deva



A fost o veritabilă zi de sărbătoare pentru artiștii plastici amatori, membri ai Clubului de pictură „Curcubeu” de la Biblioteca județeană „Ovid Densușianu” din Deva. Asta deoarece, în ambianța elegantă a Sălii Biblionet din cadrul apreciatei instituții de cultură hunedorene a avut loc vernisajul expoziției de pictură intitulată „Povești în culori”.

Un titlu potrivit pentru prezentarea unui nou set de creații plastice realizate, cu migală și talent, la finalul unui nou an de cursuri de către pictorii amatori care descoperă arta de a mânui penelul și de a utiliza culorile pentru a crea veritabile opere de artă plastică, sub atenta coordonare a bibliotecarei Simona Locsei, ea însăși un apreciat artist plastic hunedorean.

Vernisajul de pictură a reunit nu doar artiști și bibliotecari, ci și scriitori și iubitori de artă din Deva, bucuroși să descopere „Poveștile în culori” spuse de pasionații de pictură deveni. Acestora li s-a alăturat și managerul Bibliotecii județene, Ioan Sebastian Bara, care s-a declarat încântat de faptul că această activitate cultural-artistică derulată la Biblioteca județeană „Ovid Densușianu” de mulți ani, sub coorodnarea doamnei Simona Locsei se bucură de un succes aparte în rândul utilizatorilor serviciilor oferite de această instituție de cultură hunedoreană.

Simona Locsei, artist plastic și coordonatoarea Clubului „Curcubeu”, a deschis vernisajul și a prezentat expoziția, vorbind despre diversitatea lucrărilor și despre felul în care fiecare dintre artiști își transpune pe pânză propriul mod de a privi lumea. Aceasta a subliniat, în prezentarea sa, lucrările din expoziție, pe care lea definit ca fiind „peisaje luminoase, scene din viața satului, naturi statice, portrete și compoziții simbolice se întâlnesc într-un dialog vizual în care fiecare lucrare își spune propria poveste”.

Și, într-adevăr, „Povești în culori” este o explozie de culoare, de căldură și de viață prinsă în imagini. Peisajele se întâlnesc firesc cu naturile statice, cu portrete remarcabil conturate sau cu lucrări în care descoperim detalii semnificative ale portului popular și ale vieții la țară. Privirea trece de la grădini și flori la ape liniștite, de la chipuri expresive la scene care păstrează ceva din atmosfera și frumusețea lumii rurale.

Culorile sunt vii, uneori puternice și îndrăznețe, alteori mai domoale, lăsând loc detaliului și atmosferei. Fiecare expozant vine cu stilul și sensibilitatea sa, fiecare spune altfel o poveste și aprinde în felul său culorile pe pânză. Tocmai această diversitate dă farmec expoziției și face ca, privite împreună, lucrările să alcătuiască un univers viu și plin de personalitate.

Titlul expoziției li se potrivește foarte bine: sunt, într-adevăr, povești spuse în culori – despre locuri, oameni, natură, amintiri și stări, povești care pot continua, de fiecare dată altfel, în imaginația celui care le privește.

Atașăm aici câteva instantanee din timpul vernisajului,cu mențiunea că fotografiile nu pot surprinde în întregime culoarea și farmecul lucrărilor. Motiv pentru care vă invităm cu drag să treceți pragul bibliotecii județene din Deva, acolo unde puteți să descoperiți pe viu expoziția „Povești în culori”!