După ce europarlamentarul Guido Reil a spus, într-un discurs susținut în plenul Parlamentului European că ”românii sunt Vestul sălbatic al Europei”, și că țara noastră nu merita să fie nici măcar în Uniunea Europeană, darămite să fie admisă în spațiul Schengen, declarație care a scandalizat opinia publică din țara noastră,…