Inginerul Adrian Romoșan și-a început activitatea politică, la PSD Lupeni, în anul 2001, în cadrul organizației de tineret, condusă la acea vreme de Cristian Resmeriță. La vremea respectivă era angajat al Minei Bărbăteni. Din 2008 a venit la Mina Lupeni, mai întâi ca electrician, însă în paralel a urmat și…