Noi suferim de-o cruntă maladie, Noi suntem torțe vii, mereu arzând Pe-altarul lecțiilor de democrație Și nu există vindecare prea curând. Suntem contaminați de „libertate”, Suntem pătrunși de virusul din vest, De aparența din prosperitate, E-n carantină dreptul la protest. Suntem bolnavi de-atâta „fericire”, De-atâta bine… ochii ne-au…