La noapte stinge-se-va lumina Și va pleca Luceafărul departe, Și va rămâne doar iubirea senină, Și ani-lumina de singurătate… E liniște în crâng si e liniște în cer, și la lacul cu nuferii cei galbeni În curte, la Ipotești, ai lăsat mister, anii sunt, fără tine, tăcuți și terni……