Fiţi sinceri şi recunoaşteţi, de câte ori privind de pe ferestrele cu termopan, pe care nici măcar promoroaca nu se mai lipeşte sau trecând grăbiți, cu treburi cotidiene, pe străzile orașului aproape întotdeauna primăvăratec, chiar și în lunile lui Gerar și Făurar, nu vă e dor de iernile copilăriei ?…