România sărbătorește în data de 26 iunie, Ziua Drapelului Național, un bun prilej de a aduce un omagiu unuia dintre cele mai importante simboluri ale identității, unității și demnității naționale.
Și în acest an, evenimentul a fost sărbătorit în municipiul Deva, în Piața Tricolorului, unde a avut loc o ceremonie la care au participat reprezentanți ai administrației publice locale și județene, parlamentari, reprezentanți ai unor instituții publice, agenți economici și organizații neguvernamentale, ai structurilor din sistemul național de apărare, ordine publică și siguranță națională, precum și cetățeni care au adus un omagiu tricolorului românesc.
Ceremonialul a fost marcat de o defilare a militarilor din Garnizoana Deva, de ridicarea drapelului național pe catarg și de câteva scurte alocuțiuni în care cei prezenți au evidențiat semnificația tricolorului și valorile pe care acesta le reprezintă pentru fiecare român.
În mesajul transmis la ceremonia festivă, viceprimarul municipiului Deva, Sorin-Tudor Lavu a subliniat că respectul față de Drapelul Național înseamnă respect pentru trecut, dar și responsabilitate față de generațiile viitoare, evidențiind totodată rolul administrației publice locale în dezvoltarea comunității și în promovarea valorilor care stau la baza unei societăți moderne.
„Ziua Drapelului Național este un prilej de a ne reafirma respectul față de unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român. Tricolorul ne amintește de istoria, valorile și idealurile care ne unesc ca națiune și de responsabilitatea pe care o avem față de țară și generațiile viitoare. Respectul pentru Drapelul Național trebuie să se regăsească în modul în care ne îndeplinim datoria, în implicarea pentru binele comunității și în grija față de valorile care definesc România. La mulți ani, Drapelului Național al României!”, a spus, în alocuțiunea sa, Széll Lőrincz, prefectul județului Hunedoara.
La rândul său, vicepreședintele CJH, Alin Țambă a reliefat faptul că respectul pentru simbolurile naționale se reflectă prin implicare, responsabilitate și prin eforturile permanente depuse pentru dezvoltarea județului și pentru binele comunității.
Ziua Drapelului Național a fost stabilită oficial prin Legea nr. 96/1998 și este marcată anual pe 26 iunie prin ceremonii militare, intonarea imnului și arborarea tricolorului în instituțiile publice. Drapelul tricolor a fost decretat, pentru prima dată ca simbol naţional, de Guvernul revoluţionar provizoriu din Ţara Românească, la 14/26 iunie 1848, având deviza „Dreptate – Frăţie” înscrisă pe e











