Sâmbătă, 24 august 2024, între orele 10 și 18, pe șantierul arheologic Grădiștea de Munte – Sarmizegetusa Regia, accesul pasionaților de istorie și turism este gratuit. Cu acest prilej, Consiliul Județean Hunedoara, prin Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică Hunedoara, Colectivul științific al șantierului arheologic „Cetățile Dacice din Munții…