Gimnastele de la Clubul Copiilor Valea Jiului, „recoltă” bogată de medalii la Cupa Aerogym de la Arad

Cea de-a doua ediție a Concursului național de gimnastică aerobică de la Arad, dotat cu Cupa ”Aerogym” a fost una încununată de succes pentru gimnastele de la Clubul Copiilor Valea Jiului, coordonate de prof. Adriana Popa.

Clubul Copiilor Valea Jiului Petrosani a fost prezent în acest concurs cu 15 probe, la categoriile individual ,trio și grup 5, participând la toate categoriile de vârstă, respectiv de la preșcolari până la clasele IX-XII. Evoluția acestora a fost una foarte bună, astfel că, în întrecerea cu circa 300 de competitori, reprezentând aproape toate secțiile sportive similare din cadrul cluburilor și palatelor copiilor din întreaga țară, elevele antrenoarei Adriana Popa s-au clasat pe podium la toate cele 15 probe, adăugând palmaresului anului 2024 încă 11 medalii de aur și 4 de argint.

Cupa Aerogym la gimnastică aerobică s-a desfășurat în perioada 15-16 iunie 2024 la Sala de sport a Universitatii „Aurel Vlaicu” din Arad.