Președintele CJH, Laurențiu Nistor contestă decizia desființării Direcției Silvice Hunedoara

Președintele CJH, Laurențiu Nistor contestă decizia desființării Direcției Silvice Hunedoara

Reorganizarea Regiei Naționale a Pădurilor „Romsilva” și decizia de desființare a Direcției Silvice a Județului Hunedoara este o gravă eroare, în opinia președintelui CJH, Lauirențiu Nistor. Acesta a anunțat ăn ședința Consiliului județean Hunedoara că a depus o plângere prealabilă la Secretariatul General al Guvernului, solicitând anularea integrală a HG nr. 123/2026, care prevede reorganizarea acestei instituții.

Președintele CJH explică faptul că Direcția Silvică Hunedoara ar fi superioară celei din Alba la 17 din cei 18 indicatori analizați de Regia Națională a Pădurilor. Acesta arată că diferențele sunt semnificative atât în ceea ce privește suprafețele administrate, cât și performanțele economice. Spre exemplu, în ceea ce privește indicatorul de profitabilitate, Direcția Silvică Hunedoara a realizat, în 2025, un profit de 110% fașă de estimări, față de 74% cât este procentul Direcției Silvice din județșul Alba.

Similar, în ceea ce privește suprafețele administrate și numărul de ocoale silvice, numărul acestora este net superior în județul Hunedoara, față de județul Alba.

„În aceste condiții, decizia de a desființa Direcția Silvică Hunedoara și de a trece activitatea ocoalelor silvice la județul Alba este o gravă eroare, un abuz. Pentru mine este clar că decizia nu este una fundamentată pe criterii tehnice, ci are la bază considerente politice. De aceea, am depus această plângere prealabilă la Secretariatul General al Guvernului, prin care solicităm anularea Hotărârii de Guvern care oficializează această nedreptate”, a declarat Laurențiu Nistor, președintele CJH.

În plus, liderul administrației județene solicită și demisia ministrului Mediului, Diana Buzoianu pe care o consideră vinovată de această decizie.